| onFire a întrebat:

Acum 5 luni am suferit o luxatie de rotula foarte urata (nu m-au operat). Dupa ce mi-a scos gipsul am facut recuperare la Grigore Alexandrescu timp de 2 saptamani.Intrebarea mea pentru voi este.: Pot suferi o noua luxatie dupa ce am facut recuperarea? sau se intampla mai rar?
Tin sa va anunt ca mi-a fugit rotula foarte usor.

Va rog frumos sa ma ajutati (doar oamenii care au trecut prin asa ceva sau care sunt documentati).

Multumesc! Funda pentru un raspuns bun!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Nu stai liniștită. Ai putea în afară de ceea ce faci tu să iei Burovil de la farmacie este un praf care îl dizolvi în apă, și îți dai dimineața și seara pe picior și o cremă Lasonil pentru așa ceva luxații, fracturi, entorse etc, etc. Dai dimineața și seara cu soluție, apoi aplici crema, și te legi cu un pansament, evită fașele supra elastice! Oprește circulația sângelui și se umfla piciorul. Multă Sănătate.

| onFire explică (pentru Azµre):

Apropo sunt baiat laughing
Deci pot sa joc fotbal fara sa se intample ceva grav nu?
Tin sa te anunt ca am suferit o luxatie si la celalalt picior dar acum vreo 2 ani si ceva.
La piciorul acela nu am facut recuperare deloc.
Mai am o intrebare si gata.:
Daca mai continui cu exercitiile de fizio-chinetoterapie timp de 1 luna in fiecare zi se pot intarii articulatiile?

| Azµre a răspuns (pentru onFire):

Da normal happy e bine, e bună mișcarea.

| onFire explică (pentru Azµre):

Multumesc frumos happy

5 răspunsuri:
| catalino200 a răspuns:

Salut! Si eu am aceeasi problema ca tine, doar ca eu am avut de 2 ori fiecare picior luxat, acum 2 ani am avut dreptul, primavara trecuta am avut stangul, iarna 2011 dreptul, si acum, din nou stangul.Tea ajutat praful Burovin si crema lasonil?

| MiculUsar a răspuns:

Si eu tot acum 5-6 luni am patit asta happy. Si poti sa joci fotbal. Eu ieri am patit la fel dar nu cred ca e grav ca s-a dus doar putin si s-a intors la loc repede. In fine eu atuncea jucam wrestling =]]