| Anonimsilver a întrebat:

Am 13 ani si de ceva timp (aproximativ 2 ani) de fiecare data cand ma ridic brusc de undeva, fie din pat, fie de pe scaun, orice ma ia ameteala pentru vreo 3 secunde si ma doare capul, ma dor ochii dar foarte putin si vad in ceata. De ce se intampla asta? Mai am si cearcane care se vad foarte tare si nu sunt de la oboseala, asa am eu cearcane ca si cum ar fi ceva normal dar as vrea sa stiu de ce. Dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ZizicaWanZizicovici a răspuns:

Http://www.ziare.com/......at-1165919

Pe acest link vei gasi cam ce este aceasta 'ameteala'. :D

| Anonimsilver explică (pentru ZizicaWanZizicovici):

Multumesc pentru raspuns, m-a ajutat foarte mult happy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune!

| KMaddieK a răspuns:

Ameteala te ia fiindca te ridici brusc. Cearcanele poate pentru ca dormi tarziu

| TheTimeKiller a răspuns:

Asta se intampla la toata lumea, nu-ti face griji. Si eu daca ma ridic brusc patesc la fel.
P.S. Daca cauti pe internet simptomele, afli ca ai 3 tipuri de cancer, TBC, sida etc., nu mai crede tot de pe net, mergi la un doctor daca vrei sa fii sigur.