| RaveNSaD a întrebat:

am 13 ani. Simt ca imi bate inima foarte tare si azi mi-a căutat mama mea tensiunea dimi a zis ca e mare, cică am avut puls 99 si al ceva 104 cu 90. Ea a spus că poate e din cauza colesterolului sau poate ca am suflu istoric sau nu stiu cum a zis ea. Tin sa precizez ca si ea are probleme cu inima. Mi-e frică. Am ceva probleme sau idk? O dată am stat în pat și am simțit dintr-o dat ca inima a batut ft tare pentru max 5 sec.Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tahicardia sinusala sau pulsul marit mai apare si de la stres.

| DaniTDCI a răspuns:

Se numesc palpitatii, am mai patit si eu, dar daca crezi ca nu esti ok ar trebui sa mergi la un medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! A pus stetoscopul si a auzit ea suflu sistolic? Pulsul este normal intre 60-100 de batai pe minut. Ai avut tensiunea 104/90? Este foarte buna si stai linistit, ca sigur nu ai probleme cu colesterolul.
Nu iti mai face griji, ca daca ea are probleme cu inima nu inseamna ca ai sau ca vei avea si tu. Nu trebuie sa iti fie teama

| RaveNSaD explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi. Am fost si la doctor, si nici nu si-a dat macar interesul pentru pacienții. Am fost sa fac ceva EKG, eram cu mama. Nici macar nu a spus daca am ceva, incepea de la problema mea sa ajunga sa vorbeasca despre boli psihice si fructe rolling on the floor

| LorenzoRon a răspuns:

Recomand sa mergi la medicul de familie, unde te va consolta si iti va spune exact ce ai de facut mai departe.
Pana atunci, nu mai fi stresat pentru ca si asta accelereaza bataile inimii.
Sanatate sa ai!