| a0u1 a întrebat:

Fac box de performanta de 2 ani iar ieri am avut meci, unde mi-a luat tensiunea, am avut tensiune de 150 cu nu știu cât, mi-au spus cei de acolo ca e foarte mare, problema e alta, mie îmi e frică de acel aparat habar nu am de ce, pot emoțiile cauza creșterea tensiunii? La fel, azi am fost la farmacie să îmi masor tensiunea iar când am văzut că vine cu aparatul acela deja am simțit cum îmi bate inima tot mai tare, credeți că ar putea fi totul de la această frică? Efectiv când știu ca trebuie sa îmi ia tensiunea simt ca inima o ia razna si bate tare va rog o explicatie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cand faci sport de performanta nici tensiunea 140 nu e buna. Ar trebui cam 120 (depinde si aia diastolica cat e).
Dar nu inteleg de ce iti e frica de un aparat de tensiune. Adica ce iti poate face?
Sa stii ca nu aparatul acela e recomandat pentru masurarea tensiunii ci asta
https://www.comenzi.ro/......x600_0.jpg
Asta e cel mai precis. Emotiile normal ca pot cauza cresterea tensiunii dar nici chiar pana la valoare asa mare. Tu trebuie sa te feresti de acesti factori declansatori.
Poti eventual sa iti cumperi un aparat din acesta manual de masurare a tensiunii, de asta nu are de ce sa iti fie frica pentru ca functioneaza doar pe baza de pompita si nu are nici macar baterii, si poti cere sa ti se ia tensiunea cu asta sau sa mergi la un doctor care il foloseste.

| a0u1 explică (pentru Bondarel99):

Cu ala mi-a masurat-o cu care mi-ai aratat tu, nu stiu de ce dat când văd că se umfla ala pe mâna mea simt ca inima o ia razna

| Bondarel99 a răspuns (pentru a0u1):

Pai cu celalalt tip de aparat ai incercat?
Si eu mi-am luat tensiunea cu ala manual de multe ori si la inceput mi se parea ciudat ca ma strange dar crede-ma ca nu are ce sa se intample, nimeni nu a patit niciodata nimic doar pentru ca l-a strans aparatul ala putin.

| Holiday a răspuns:

Da, iti poate creste tensiunea de la emotii.
Cumpara-ti un aparat de luat tensiunea si ti-o iei singur acasa. Te si obisnuiesti cu el si nu mai ai stres dupa aia.

| RoCkKiD a răspuns:

Mergi la un medic cardiolog si o sa iti dea un dispozitiv portabil (se prinde de mana ca playerele alea de alergat). O sa il tii toata ziua si o sa iti zica exact daca e din anumite cauze.