| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani +80 kg (nu stiu exact) si 1.80 straight face
Sunt prea inalt, daca ma fac de 2 metri pana la 18-20(atat cat creste un barbat) straight face
Ce sa fac...voi ce credeti e normal 1.80 la 14 ani? SA-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Barbatii nu cresc pana la 20 de ani decat arareori. Cel mai probabil te vei opri undeva in jur de 185 de cm. Este foarte normal sa ai 180 cm la 14 ani.

5 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi pentru inaltimea ta deoarece este normala.Nu cred ca o sa mai cresti foarte mult pana la terminarea vartei de crestere(maxim 5-6 cm)Si daca o sa ajungi la inaltimea de 2 m, tot nu vad o problema.
Iti urez o zi buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Stefan988 a răspuns:

Pai apucate de sala ca si eu am facut tot la fel si am ramas cam pitic...

| Gaby608 a răspuns:

Pai depinde si de inaltimea parintilor tai, de alimentatie, sunt mai multi factori. poate fi si o dereglare a glandei hipofize

| DodgeViper a răspuns:

Se poate la 14 ani sa ai si mai mult de 1.80. Nu ai de ce sa iti faci griji.
Inaltimea ta depinde de inaltimea parintilor si a rudelor apropiate. deci daca rudele tale sunt inalte e normal sa fii si tu inalt big grin
De asemenea e posibil sa fi avut un puseu de crestere in ultima perioada si de aceea ai ajuns la inaltimea asta.
Din cate stiu eu daca te apuci de sala se opreste cresterea.