| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si o problema mare ca are inceput sa ma framante de cateva luni
. Problema mea consta in vedere deci nu pot vedea literele cifrele de la o departare nu mare le vad in ceata rau.
Obiectele tot pot vedea de la o distanta chiar mare daca sunt mari dar asa nu.Ce sa fac ca nu as vrea sa port ochelari n-am purtat niciodat
Nu m-am dus niciodata la oftalmolog si petrec vreo 7 ore la calculator pe zi ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Sunt simptomele unei miopii Va trebui sa ajungi la un medic oftalmolog pentru corectie. Daca nu vrei sa porti ochelari exista varianta lentilelor de contact.
http://www.i-medic.ro/boli/miopia

3 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna! Deci ai probleme cu ochii.
Sa inteleg ca nu vrezi de departe. Pai du-te la un control nu e chiar asa de naspa. Poate nu o sa-ti puna de prima data ochelari poate o sa-ti dea niste picaturi. Si eu port ochelari de vedere de 2 ani terbuie sa ma duc la control din 6 in 6 luni. Mie mi-a pus de prima data ochelari si nu e chiar asa de naspa pe cat credeam eu. Daca nu vrei sa porti ochelari i-ati lentile. Dar sunt tot feluri de rame. Si incearca sa scurtezi orele de stat la televizor sau la calculator.

| mimicool a răspuns:

Du-te la oftalmolog! Sigur ai nevoie de ochelari, dar daca chiar nu vrei, poti purta lentile de contact cu dioptrii. Si important: incearca sa iti menajezi ochii si nu mai sta atat la calculator decat daca e neaparat nevoie

| Havoc a răspuns:

TPU multumesc foarte mult pentru raspunsurile date