| spy2o a întrebat:

Salut internautilor, de 3 zile am si eu ochelari.Am observat (nici eu nu stiu cum) de cateva luni ca am un "blur" destul de pronuntat la ochiul drept.Si cand spun blur ma refer la faptul ca disting foarte bine forme,culori s.a.m.d., dar nu se pune problema de citit la o distanta mai mare de 40-50 cm(pe forum de ex.),iar mai departe nici nu se pune problema(cifrele de la ceasul de perete nu le disting).Am fost in Constanta, pe Soveja nr. 66 la Ideal Optic si mi-am facut un consult "gratuit" (era 25 de lei) pentru ca am cumparat ochelarii(asemanatori, dar nu identici) de la ei.Intru in cabinet, ma aseaza la dioptron si ma intreaba daca am probleme cu amandoi ochii sau numai cu dreptul? O nimerise! Imi pune apoi ochelarii aceia de metal la care tot schimba el lentilele(Vezi? Nu vezi?) si ma pune sa citesc de pe opti....panoul ala cu litere luminos (care era la max 3-4m distanta)big grin.Imi schimba el lentilele la ochiul drept pana bunghesc cateva litere si crede el ca e cam pe-acolo."Problema e rezolvata in proportie de 80%." imi spune el.Incearca aceeasi chestie cu schimbatul lentilelor si la ochiul stang si in final se da batut cand vede ca nu-i mare lucru de facut la stangul(nimic).Imi scrie o reteta(cu mentiunea sa ii port permanent si sa ma intorc peste 6 luni) si ma duc la vanzatoare/asistenta(ce-o fi ea...) sa-mi aleg ochelarii.Pe reteta scrie asa:VEDERE LA DISTANTA:O.D. -0, 75 sf,-0, 50 cyl, 80* grade ax|O.S. plana(habar n-am ce inseamna toate astea)Dr. Murtaga Madhat(specialist oftalmolog).Mi-am ales o pereche de rame cu fir(Kind K9637, 150 ron) cu brate de plastic, iar impreuna cu lentilele antireflex standard(CR1500 HME, habar n-am ce sunt) am ajuns la 248 ron per total. Miercuri am fost la consult, vineri au fost gata ochelarii.Vanzatoarea imi spune ca in primele 3 zile e posibil sa am ceva ameteli si sa nu ma sperii(asa e prima oara cand porti ochelari).Ii pun la ochi de cand ii iau si seara(dupa cateva ore bune de stat la tv/pc) ma ia o durere oculara super nasoala(la dreptul se simtea destul de tare,stangul mai deloc/fara ameteli sau dureri de cap).A doua zi a fost ceva mai ok (fara mari probleme), a 3-a ok(parca fortam un pic ochii).Cu ochelari intr-adevar se vede o imbunatatire semnificativa de vedere, dar nici chiar 80% ci mai degraba 60-70%.De ce nu mi-a dat de la inceput o dioptrie potrivita(pentru ca nu am mai purtat ochelari?)? Ce parere aveti despre felul in care s-a desfasurat toata treaba?:S A durat max 15 min consultul. Ceva sfaturi/sugestii de cabinete oftalmologice serioase in Constanta?

1 răspuns:
| Filomena24 a răspuns:

Un consult oftalmologic nu dureaza mai mult de 15 min daca medicul isi cunoaste bine meseria, acum depinde si de cum te vei simti in continuare daca starea se agraveaza incearca si la alt cabinet dar banuiesc ca dureaza ceva pana ce vei incepe sa vezi mai bine.