| Anonimboy111 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani luna viitoare fac 16, sunt baiat si vreau sa fac patratele, am 1, 72 inaltimea si 60kg, sunt slabanog dar la abdomen am putina burta, va rog ajuta ti ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Poți încerca aplicații de home workout, faci sport de acasă și nici nu îți afectează nici oasele și nici articulațiile.
Poți cauta mod după fitify sa lucrezi 3 luni.
Daca dormi suficient și bei apa suficientă o sa pui mușchi pe tine.

| Darius50boss a răspuns:

Fă flotări și abdomene etc, eu așa am crescut în masă musculară

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Esti inca fragil pentru sala. Pe la un 18 ani incolo ar fi indicat. Pana atunci plimbari in parc normale sau pe patine cu rotile( sau role), ridicari usoare de greutati(gantere de 2-3 kg) acasa, genuflexiuni, flotari(daca esti suficient de capabil,adica nu te forta), abdomene, sarit coarda(nu e doar pentru copii, e pentru intreg sistem muscular si osos) si orice altceva ar fi de nivel usor spre mediu. Mareste setul si dificultatile exercitiilor cand simti nevoia de mai mult, nu pune presiune cand nu e necesar. Totul cu calm si rabdare.

| Anonimboy111 explică (pentru InAfaraTiparelor):

Am fost si la sala, vreau sa stiu ce sa fac si cate repetari si in ce zile, un program, fac si antrenamente la liceu doar ca nu vad nicio schimbare, multumesc

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Anonimboy111):

Chiar nimeni din sala sau de la liceu nu s-a oferit sa-ti explice? Atat de ignoranti sunt?!? Oricare ar fi motivul, cere-le sfatul. Cateva exemple din partea mea :
-genuflexiuni : 10 bucati a cate 3 reprize(30 in total);
-abdomene : 10 bucati a cate 3 reprize(30 in total);
-ridicari de gantere(flexari de biceps si triceps-cauta pe net indicatiile exercitiilor, e o informatie foarte usor de gasit) - 20 bratul drept, 20 bratul stang
Cam atat din punctul meu de vedere si spor.

| Anonimboy111 explică (pentru InAfaraTiparelor):

Multumescc mult, nu s-a oferit sa-mi explice sau sa mi zica ce si cum sau cand sa fachappy

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Anonimboy111):

Niste imbecili de oameni. Nu inteleg de ce s-au mai construit scoli, licee sau sali de fitness daca profesionistii iti intorc spatele? M.e societate!