| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si de ieri ma doare testiculul drept, doar cand ma ating cu mana sau mi se atinge de ceva.
Are o culoare normala, cum aveam pana atunci, nu este umflat sau ceva, doar ca nu este la fel de lasat ca celalalt, cel stang. Sau poate cel stang e cel lasat si celalalt e normal.
Mie cam frica de medic si mi-e frica sa le spun parintilor, sa nu se panicheze. Daca durerea continua pana maine, o sa vad cum o sa le spun si vad ce o-i face, dar pana atunci imi puteti spune ce este? Si daca este ceva grav?

Sunt clasa a VIII-a si am examen anul asta si nu vreau sa pierd ore sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand, crede-ma ca e mult mai importanta sanatatea decat orice examen din lumea asta.
In al doilea rand, durerea testiculara poate sa aiba multe cauza, de la o lovitura/trauma, la o lenjerie care te-a strans la multe altele, mai grave, cauza ti-o poate decela doar medicul, de aceea e important sa mergi la el, noi ne putem da cu parerea pana maine, dar parerile noastre nu o sa te ajute cu nimic.

Multa sanatate.

| vocea a răspuns:

AR putea fi o raceala sau te-ai lovit din greseala, daca nu iti trece trebuie sa le spui si sa mergeti la medic.

| Ionut621 a răspuns:

Acum e si mai tare ca celalalt ce poate fi?

| Ionut621 a răspuns:

Acum nu ma mai doare, dar simt ceva tare indreptul lui. Stiti cum sa aflu daca sunt potent? E o intrebare stupida stiu, dar mi-e frica crying

| Sorinx a răspuns:

Si eu am acum o problema cu testiculele.Am canalele infundate si ma doare testiculul drept. Spune-le si mie mi-a fost unpic de rusine dar nu ai ce sa faci. Spune-le parintilor. Si o sa te duca la un chirung si trebuie sa te controleze. Eu am fost controlat de vreo 3-4 ori laughing Sa nu iti fie rusine, asta e. Eu am 12 ani