| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani, 1.72, 76-77 kg, destul de supraponderat pentru varsta mea, intrec orice baiat din clasa, si la proba de gimnastica am executat cel mai bine, I-am depasit pana si pe cei cu fotbal de performanta si inot de 5 ani. Cum e posibil? am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Poate pentru ca fotbalul si inotul nu sunt gimnastica? Incearca sa-i intreci la o proba de viteza sau rezistenta. Gimnastica pe care o faceti voi la liceu nu are treaba cu rezistenta, forta si tot ce antreneaza ei la fotbal/inot, ci cu mobilitatea. Plus, ar mai putea fi o chestie: facand sport de performanta, ar trebui sa aiba cel putin un antrenament aproape in fiecare zi si iti spun din experienta ca dupa ce te antrenezi 2 ore si/sau stii ca mai urmeaza 2 ore de efort, nu prea iti arde sa dai randament la o ora de sport care nu te ajuta cu nimic.

| AlexSalling a răspuns:

Chiar daca ai 16 ani, la 76-77 de kile nu trebuie sa te consideri supraponderat cu 1.72 inaltime. Este chiar okay sa ai aceste kilograme la inaltimea ta. Daca tu vrei, poti slabi 5 kilograme dar nu mai mult. Tu avand 1.72 greutatea ta trebuie sa fie in conformitate cu inaltimea, adica 72 de kilograme, dar cum tu faci sport este perfect si cate ai acum.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Depinde de acele 78-77 de kg din ce sunt...Presupun ca nu numai masa adipoasa(grasime) mai ai si ceva muschi.Ori n-au tras ei tare, ori au fost exercitii mai mult de indemanare la care stai tu mai bine.Cu foarte putin sport, te poti mentine intr-o forma buna, cea de acum nu este prea in afara parametrilor.