| angeloff a întrebat:

am 16 ani, am amigdalitele inflamate de 2 zile, am luat tantum verde si antibiotice ospen la 6 ore + ibuprofen. Am nevoie de parerile voastre, daca ma puteti ajuta cu nistre raspunsuri, ma dor foarte tare abia pot inghiti. VA ROG FRUMOS! NU MAI STIU CE SA FAC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Amigdala e organul, amigdalita e infecţia. Nu poţi avea o infecţie inflamată, wtf.
Continuă tot aşa, o să-ţi treacă. Dacă nu-ţi trece timp de-o săptămână, du-te la medic să-ţi prescrie ceva mai tare.
Ai grijă să nu bei rece, să ai zona gâtului acoperită şi bea multe lichide. Poţi lua şi vitamine pentru sistemul imunitar. Însănătoşire grabnică happy

| Ea12345 a răspuns:

Du-te la medic. Poate amigdalele tale trebuiesc scoase, nu e bine sa stai asa.

| marina28 a răspuns:

Stiam o metoda asa mai "babeasca": dizolvi niste sare mare in apa si apoi faci gargara cu apa respectiva de mai multe ori pe zi. La mine a functionat.
P.S.: ai amigdalele inflamte, amigdalita este boala.

| Empathizer a răspuns:

Cat ibuprofen iei? La varsta ta ar fi nevoie de 400 mg de 3 ori pe zi, ca sa simti efectul pe durerea din gat. Iar daca Tantum verde nu te ajuta nici el, schimba-l cu Bioparox, e tot un spray pentru gat.

In tot cazul, nu renunta la tratamentul cu Ospen mai devreme de 7 zile (presupunand ca ti l-a recomandat medicul).