| warlord3000 a întrebat:

Am 16 ani si cred ca am o problema. Am cautat pe net despre cancerul de colon si de o luna prezint scaun subtire sau foarte fragmentat. Intrebarea mea este, sunt sanse mari sa am cancer de colon? Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai... neșansa?! Las' că n-ai nimic!)) Nu mai fi așa de panicat(ă).
În cazul cancerului de colon ai sânge în scaun și dureri foarte mari, care apar destul de des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic. De obicei, un simptom poate insemna diferite probleme, nu doar una. Si apropo, aesta nu cred ca este un simptom prea concludent, adica mai toti avem macar odata acest tip de problema, poate din cauza verii.

| Hexiled a răspuns:

Orice suspiciune a ta se poate clarifica la medic printr-un set de analize care te vor ajuta sa vezi EXACT daca ai sau nu aceasta boala. Fiecare moment conteaza si eu zic ca mai bine previi decat sa tratezi. Chiar daca analizele iti zic ca nu ai, poti sta linistit

| Porcusorul a răspuns:

La varsta asta sansele sunt extrem de mici sa ai cancer de colon. Cel mai probabil e vorba de o constipatie. Bea trei litri de apa pe zi, mananca mai multe fibre si in cateva zile ar trebui sa ai scaun normal.