| Ketho72 a întrebat:

Am 16 ani si sunt baiat. Ieri, fiind Marti, am fost la scoala ca in orice alta zi obisnuita, invat de la 14 :00 :-20 :00 si la noi este un Fast Food, mancam de acolo cam odata la 2-3 zile, dar ieri mi-a fost pofta si am mancat 2 Hot-Doguri si nu aveam nimic, dar seara pe la ora 21, 22 m-a luat raul de pe Pamant. Ma durea capul foarte rau, ochii, ( cand clipeam sa injungia tot capul ) picioarele, gleznele, genunchiurile, bratele, gatul, aveam temperatura foarte mare si aveam frisoane, in acelasi timp imi era si foarte cald dar aveam si frisoane si aveam si diaree. Toate acestea s-au intamplat dupa ce am mancat acel hot dog, fiindca nu aveam absolut nimic, dupa ce l-am mancat ca simteam obosit si seara mi s-au intamplat toate aceste lucruri...

Precizez ca acum este Miercuri si am aceleasi dureri doar ca cu o intensitate mai mica, am luat pastile si seara trecuta si nu mi-a trecut.

De la ce poate fi?

Am luat o boala puternica?

O banala raceala?

Sau mancare stricata de la Fast Food.

Credeti-ma ca imi este frica si vreau sa ma fac bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salutare!

Din simptomele descrise de tine este foarte posibil ca mancarea sa fi fost alterata.
Nu iti face griji, nu ai ce sa patesti. Daca te simti confortabil, poti merge la medic, dar in principiu nu e nicio problema.

Sanatate!

| Ketho72 explică (pentru Roxin):

Multumesc frumos pentru raspuns. Ce inseaman mai exact '' mancare alterata''?

| Roxin a răspuns (pentru Ketho72):

Cu mare placere.
Mancare stricata, expirata, tinuta in conditii nu tocmai igienice.
E normal sa te simti rau daca mananci ceva expirat sau ''stricat''.

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Vad ca deja ai primit un raspuns care te-a ajutat, dar da-mi voie sa iti dau un sfat prietenesc : Nu mai manca de la FastFood, ca nu e prea sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai simptomele unei toxi-infectii alimentare.
Nu ar strica sa te vada un medic daca nu iti trece pana maine(in 3 zile ar fi timp de ajuns pentru a te vindeca daca nu e ceva cu adevarat grav)!
Toxi-infectiile alimentare pot fi foarte, foarte neplacute(simptomele) si netratate uneori, pot duce la probleme mai serioase de sanatate!
Depinde cat de vechi si in ce conditii au fost tinuti acei crenvusti!
In orice caz, nu mai manca niciodata mancare de la acel Fast-Food.
Multa sanatate iti doresc!

| Ketho72 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, acum ma simt mai bine, am luat niste pastilute si mi-au trecut durerile. Va multumesc tuturor. Nu voi mai calca pragul acelui Fast Food pana se va incheia anul scolar si nici in Septembrie sau anii care vor urma.
Aceasta a fost o lectie pot sa spun ''dura'' ca data viitoare sa mananc ceea ce trebuie...