| Sn1ckers a întrebat:

Am aproape 16ani si sunt cam grasut zic eu. Am aproximativ 1.70m si ~77kg. As vrea sa tin o dieta cam drastica (intr-o luna as dori sa ajung undeva la 65kg) Niste sfaturi idei ceva(ce sa mananc sa beau etc.)?
Dau funda celui mai explicit raspuns! Ms!

P.S.: Fac si sala de forta dar cu banda de alergat si cu aparatele de fitness sunt "certat"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Daca faci si sala, trebuie sa it ifie clar ca greutatea ta e mai mult decat normala!

| Sn1ckers explică (pentru PanaceuUniversal):

Stiu .....de ~2.5 luni am dat jos doar 3-4 kg si as vrea sa tin o dieta happy

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru Sn1ckers):

Nu vad pentru ce ar trebui sa tii o dieta! Continua sa mananci ce ai mancat in ultimile luni si continua sa faci sport! Asta trebuie sa fie de ajuns!

| Sn1ckers explică (pentru PanaceuUniversal):

Si in cat sa slabesc in 2ani? straight face

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru Sn1ckers):

Intelege, daca faci sport la un moment dat o sa cresti in greutate(asta nu inseamna ca te ingrasi). Prin dieta si sport nu faci altceva decat sa arzi grasimile si cresti masa musculara!

Daca te infometezi si faci si sport pana la extenuare, la un moment dat vei intra intr-un cerc vicios in care vei slabi fara limita, si nu vei mai reusi sa faci nici sport, distrugandu-ti organismul.

Pentru cei care fac sala de performanta se recomanda 6 mese pe zi a cate 500 de kcal, alternand cu exercitii fizice. Masa musculara nu iese din aer, trebuie sa ai materie prima, si alea sunt carbohidratii si proteinele(proteinele fara carbohidrati=0)

6 răspunsuri:
| WeAreLegion a răspuns:

Consulta un nutritionist, nu poti manca si bea dupa capul altora in situatia in care te afli, si nu cred ca esti certat cu banda si cu aparatele ai nevoie doar de motivatie!

| Sn1ckers explică:

Mai astept pareri happy