| AndreiXHXHX a întrebat:

Salut TPU! Am dioptria -4, intrebarea mea este daca pot purta lentile de contact ocazional,recent am fost chemat la echipa de juniori a satului,dar totusi vreau sa ajung undeva si vreau sa port lentile doar la antrenament si meciuri, s-ar putea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti purta lentile de contact cu dioptria -4, dar trebuie sa stii ca sunt foarte scumpe si trebuiesc schimbate lunar.
Din pacate, nu le poti purta doar la meciuri, fiindca ai nevoie sa le porti zilnic timp de cateva saptamani bune, ca ochiul sa se poata obisnui cu ele si sa vezi normal, ca sa nu te impiedici si sa cazi.

| AndreiXHXHX explică (pentru Violleta2022):

Cat de scumpe? Gen trebuie sa le cumpar iar si iar?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiXHXHX):

Binineteles ca trebuie sa le cumperi iar si iar, fiindca se folosesc 1 saptamanal sau lunar, depidne ce cumperi.
Preturi uite aici:
https://www.lentiamo.ro/......sinta.html

In principiu 1 lentila este in jur de 20 lei, dar cum ai nevoie de cel putin doua, te costa 40 lei, sau mai mult, daca cumperi cutii cu 6 lentile sau mai multe:
https://www.videt.ro/lentile-de-contact.html