| Mosquitoo a întrebat:

Salut TPU,am facut o prostie, am avut prima menstruatie, iar cu 30 de zile mai tarziu m-am masturbat, iar a doua menstruatie inca nu mi-a venit...trebuie sa imi fac griji? va rog, am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Firetears a răspuns:

Se spune că masturbarea nu are nici o treabă cu menstruaţia ta.
Dar nu trebuie să îţi faci griji, de obicei menstruaţia vine ori cu o zi-două-trei-patru-cinci înainte ori după, nu mereu pe aceeaşi dată.
Dacă nu îţi vine regulat (adică în fiecare lună) nu te îngrijora!
Sunt cazuri în care menstruaţia nu începe să vină regulat la femei decât după ce îşi încep viaţa sexuală.
Oricum, consultă-te şi cu un doctor în privinţa asta, el îţi poate spune mai multe pe tema asta, dacă nu eşti sigură. happy
Baftă!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să-ţi faci griji!
O să-ţi vină menstruaţia, stai liniştită.

NU are nici o legătură masturbarea cu menstruaţia.

Dar să ai GRIJĂ cum te masturbezi, să NU te dezvirginezi singură : NU se introduc degetele ( sau alte obiecte diverse ) în vagin!
Doar se masează clitorisul...

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| SunnyDay88 a răspuns:

De ce sa-ti faci griji?
masturbarea nu are nici o legatura cu aparitia menstrei! si nici nu ramai insarcinata de la ea.

| costihoghiz a răspuns:

Nu trebuie... daca chiar iti faci griji du-te la doctor

| Denisa445 a răspuns:

Nu ar trebui sa îți faci griji. Pana la reglarea menstruației îți poate veni și la doua luni. Nu te îngrijora. Mult noroc!