| Ionut58292 a întrebat:

Salut TPU! Am fost afara si am fost lins de cainele vecinului, am mers in casa si m-am spalat pe maini, iar dupa mi-am bagat degetul in nas, oare pot face rabie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumpara-ti servetele ca sa nu mai bagi deștu-n nas.

| sierra1 a răspuns:

Preventiv (cine mai știe unde te-a lins câinele...) poate faci un vaccin antirabic doar pentru nas!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Câienele poate, că te-a lins pe tine.

| dullcat a răspuns:

Ce fir logic aveti unii.laughing Vecinul era mort de mult daca acel caine avea rabie si nu stia.Nu tine nimeni astfel de animale de companie.

| Frank51 a răspuns:

Câinii de companie sunt vaccinați antirabic, face parte dintr-o schemă generală de vaccinare obligatorie.

Asta ca să nu mai spun că nu a existat niciun caz de rabie la câine din 2017.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| Sophieka a răspuns:

Doamne,ce lume proasta...

| Ilovedinero a răspuns:

Nu.Dar nu e bine sa iti bagi degetul in nas.Este in totalitate neigienic sa iti rozi ughiile si sa umblii cu degetele prin cavitatea bucala, nas, urechi si ochi

| Cherciumihai a răspuns:

Nu sunt expert în domeniul medical, dar dacă ai fost lins de un câine și te îngrijorează riscul de rabie, ar fi bine să consulți un medic pentru a primi sfaturi și evaluare medicală adecvată. Rabia este o boală serioasă și este important să primești îngrijiri medicale specializate pentru a te asigura că ești în siguranță. Dacă era vaccinat, nu cred că poți face.

| daniela1107 a răspuns:

Nuu, câți ani ai de pui astfel de întrebări, 8? laughing)))