| anonim_4396 a întrebat:

Am fost destul de racit cateva zile si au inceput sa ma doara tare ochii atunci cand misc capul ( de exemplu cand vreau sa ma uit la un umar parca imi ies din orbite ). Eu mai am cateva dinainte de raceala. ( de acum cateva luni) nu prea vad bine, cel mai mult ma deranjeaza ca incurc randurile cand citesc, sau cand vreau sa copiez ceva de pe telefon pe caiet, uit la ce rand am ajuns (ma uit total in alta parte )si imi ia un minut si ceva ca sa vad unde am ramas. in plus, uneori cu ochiul stang vad incetosat din senin, si trebuie sa clipesc ( mi se intampla si cu amandoi deodata)acum cateva luni m-am lovit foarte tare la ochiul drept si am vazut o lumina alba. Acum vad uneori niste puncte albe ( mai ales noaptea cand e intuneric )si tot noaptea cand stau cu ochii deschisi imi vine o dunga neagra la ambii ochi ( la dreptul imi vine din partea dreapta si la stangul invers ) dar faza cu dunga deja cred ca mi o induc singur ( sunt ipohondru, si am citit despre dezlipirea de retina ) si in prezent, daca ma uit 5 minute pe laptop, telefon sau tv, ma dor ochii si mi se umfla. Ajutoorr? Am mai fost o data la oftamolog pe motiv ca nu vad bine si mi au zis ca nu am nimic. dar mi se pare ca atunci aveam alte simptome. ma ustura, ma dor, mi se umfla. si acum nu mai pot sta nici 5 minute pe laptop ca incep sa ma doara. si sa mi se umfle. sau cand stau pe pat si ma uit in jos ( stau pe telefon ) si sunt infundat in nas, incep sa ma doara ochii, parca nu mai are unde sa se duca aerul, sau ceva de genu'. Intr-o seara, dupa ce i-am fortat foarte mult, ma usturau foarte tare, si cand m-am pus sa ma culc, in intuneric daca ii tineam deschisi vedeam nu mai dungi ( nu imi dau seama ce culoare aveau) erau in jur de 10-15 si erau orizontale, si se duceau asa in jos si apareau altele, si intre ele erau o pauza de cativa milimetri, si clipeau asa. adica dispareau si apareau imediat, intelegeti ce vreau sa zic cred. dupa am inchis ochii si a doua zi de dimineata nu aveam nimic. Sunt ingrijorat sa nu fie un glaucom. pentru ca presiunea oculara imi creste in al doilea minut cand ma uit in laptop. daca nu ma uit in laptop e ok, nu imi simt ochii umflati, nu ma ustura, nu ma dor. Azi parca pentru o secunda am ramas fara vedere, adica am vazut alb, numai alb. Si ma cam doare si capul. Si de exemplu cand ma uit la un film si personajele sunt intr-o camera de hotel, cand incerc sa ma uit ce au prin camera ( boxe,etc ) parca nu prea inteleg ( poate am prea mic iq-ul? )nu inteleg cum vine acolo. vad lucrurile bine, dar parca nu imi dau seama. nu stiu cum sa explic. ajutoor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ella21052003 a răspuns:

Sincer, incearca alt oftalmolog si explica-i tot ce ne ai scris tu aici! Nu e ticmai bine... si nu sunt sigura cum se numescte, dar am vazut la televizor dr un sprei care calmeaza ochiul...

| Bobocixx a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat faza cu durerea de ochi, dar si mie imi ia vreun minut sa vad la ce rand am ramas, insa de celelalte nu mi s-au intamplat. Cel mai bine ar fi sa consulti un oftalmolog.