| anonim_4396 a întrebat:

Am fost destul de racit cateva zile si au inceput sa ma doara tare ochii atunci cand misc capul ( de exemplu cand vreau sa ma uit la un umar parca imi ies din orbite ). Eu mai am cateva dinainte de raceala. ( de acum cateva luni) nu prea vad bine, cel mai mult ma deranjeaza ca incurc randurile cand citesc, sau cand vreau sa copiez ceva de pe telefon pe caiet, uit la ce rand am ajuns (ma uit total in alta parte )si imi ia un minut si ceva ca sa vad unde am ramas. in plus, uneori cu ochiul stang vad incetosat din senin, si trebuie sa clipesc ( mi se intampla si cu amandoi deodata)acum cateva luni m-am lovit foarte tare la ochiul drept si am vazut o lumina alba. Acum vad uneori niste puncte albe ( mai ales noaptea cand e intuneric )si tot noaptea cand stau cu ochii deschisi imi vine o dunga neagra la ambii ochi ( la dreptul imi vine din partea dreapta si la stangul invers ) dar faza cu dunga deja cred ca mi o induc singur ( sunt ipohondru, si am citit despre dezlipirea de retina ) si in prezent, daca ma uit 5 minute pe laptop, telefon sau tv, ma dor ochii si mi se umfla. Ajutoorr? Am mai fost o data la oftamolog pe motiv ca nu vad bine si mi au zis ca nu am nimic. dar mi se pare ca atunci aveam alte simptome. ma ustura, ma dor, mi se umfla. si acum nu mai pot sta nici 5 minute pe laptop ca incep sa ma doara. si sa mi se umfle. sau cand stau pe pat si ma uit in jos ( stau pe telefon ) si sunt infundat in nas, incep sa ma doara ochii, parca nu mai are unde sa se duca aerul, sau ceva de genu'. Intr-o seara, dupa ce i-am fortat foarte mult, ma usturau foarte tare, si cand m-am pus sa ma culc, in intuneric daca ii tineam deschisi vedeam nu mai dungi ( nu imi dau seama ce culoare aveau) erau in jur de 10-15 si erau orizontale, si se duceau asa in jos si apareau altele, si intre ele erau o pauza de cativa milimetri, si clipeau asa. adica dispareau si apareau imediat, intelegeti ce vreau sa zic cred. dupa am inchis ochii si a doua zi de dimineata nu aveam nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Esti cam panicat. nu te panica degeaba.
Puncte albe noapte si alte chestii toata lumea le are doar ca iti induci singur aceste stari.
In primul rand incearca sa te calmezi si in al doilea rand te duci la un alt oftamolog si le spui simptomele.
Daca stai pe pc sau pe telefon si te dor ochii ai nevoie de ochelari cu anumite dioptrii.
Daca ai avut vreun accident la ochi, trebuie sa se uite un oftamolog sa vada daca vederea este afectata dar in principiu nu vad sa ai ceva, eu m-am lovit de mai multe ori la ochi si lucrez si in domeniul it (stau cu ochii pe pc/telefon zilnic si ore in sir) si din nou. nici eu nu cred ca vad ok si o sa am nevoie de ochelari dar cam doar atat.
Dar... cum ti-au spus si altii, noi nu suntem doctori si nici clarvazatori.
Te duci la doctorul de familie si dupa la doctorul oftamolog.
Altfel o sa stai o sa cauti pe net presupuneri si iar presupuneri si problema o sa se agraveze.

| CuriousStuff a răspuns:

Chiar nu inteleg cum ai impresia ca noi te-am putea ajuta cu asta? S-ar putea sa fie o problema serioasa care sa necesite interventia unui medic. Ce am putea noi sa iti zicem sau recomandam ca sa scapi de mersul la medic, pentru ca vad ca eviti cu tot dinadinsul sa mergi la medic.
NU AI CUM SA-TI REZOLVI PROBLEMELE DE SANATATE PE NET!
E imposibil, de aia exista medici. Da o fuga la medicul de familie sa-ti faca trimiteri pentru fiecare boala pe care ti se pare ca o ai, altcumva chiar nu ai cum sa le rezolvi.
Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| untu a răspuns:

Sa mergi la medicul de familie ca sa-ti dea un bilet de trimitere si o sa rogi frumos sa recomanzi un medic oftalmolog foarte bun de specialitate la un cabinet particular! Sa verifici si sa fii sigur, eu cred ca ai o suspiciune de cataracta sau glaucom care duce la orbire daca nu este drenat si tratat imediat!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Am 15 ani, glaucomul nu aparea mai tarziu? Baremi cataracta apare la batrani.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ai auzit de cataracta juvenila care se intalneste la varste fragede? Glaucomul apare mai tarziu pe la varsta de 40 de ani, dar se pot intalni si la copii si la tineri: Glaucomul congenital sau glaoucomul juvenil!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Imi poti spune cauzele la ambele dintre boli? Te rog

| Angel2209 a răspuns:

Cel mai bine ii se mergi la medicul de familie sa iti dea un bilet de trimitere la oftalmologie si sa iti faci un control de specialitate, ceea ce ai zis tu, da de inteles ca ai avea ceva probleme. Nu cred sa fie grave doar ca ar fi cel mai indicat sa mergi sa iti faci un control, posibil sa ai nevoie de ochelari de vedere happy