| iLegendaRy a întrebat:

Am fost la sănius si m-am lovit cu genunchiul si s-a facut rana, dupa un scurt timp s-a umflat foarte tare si nu puteam merge normal, ce pot sa fac ca sa imi treaca? Va rog mult sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Primul lucru: nu lasa rana deschisa. Cu cit e mai mai mare, cu atit e mai mare riscul unei infectii.
Unguente: saliform, diclofenac, voltaren, etc, orice unguent antiinflamator. Masaj cu ele cit de tare suporti, dar nicidecum pe rana. Pe rana dai cu betadina.
Pastile: aspirina, diclofenac, ibuprofen, etc, orice medicament antiinflamator.
Punga cu gheata deasupra, dar intre gheata si picior sa fie un prosop.
Si un pic de optimism si voie buna nu strica, pentru ca avand o atitudine pozitiva, organismul se va vindeca mai repede. E demonstrat stiintific!

| iLegendaRy explică (pentru cristi202):

Iti multumesc pentru raspuns, esti castigatorul.

| cristi202 a răspuns (pentru iLegendaRy):

Multumesc si eu!

3 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Poti pune diclofenac(daca este rana deschisa, omite partea asta) si o fasa elastica impreuna cu gheata deasupra.