| anonim_4396 a întrebat:

Am mare problema. Cand am facut treaba mare am observat miscanduse niste viermisori.Am si acele simptome adica durere de stomac, mancarimi anale etc. Imi e frica sa merg la doctor. Ce o sa imi faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Doctorul iti va prescrie o reteta--- atat!
vezi asta: http://pozemedicale.org/Boli-digestive/Oxiuraza-poze.html

| doctoressa a răspuns:

O sa te puna sa dai o proba din scaun la analiza si o sa-ti dea un tratament. http://www.i-medic.ro/boli/oxiuroza

| untu a răspuns:

Sa mananci ceva mancare cu mult usturoi! Si vei scapa de acesti parazitii:limbrici, tenii, oxiurii, etc sau du-te la farmacie si cere-i farmacistului sa-ti dea un vermifug!

| CorneliaC a răspuns:

Scoate din ratia alimentara dulciurile si mananca usturoi!

| anonim_4396 explică (pentru CorneliaC):

Iar daca mananc paine prajita cu usturoi e bine? In cate zile vor muri? Sau cum?

| CorneliaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa mananci si usturoi crud, dar in cate zile vor muri nu stiu, ei se elimina cu fecalele, si in plus trebuie sa mergi la medic

| 0Andrew0 a răspuns:

O sa iti de-a niste medicamente pentru a elimina viermisorii.

| deearrr a răspuns:

Nu-ti fie teama,nu ai de ce...du-te la medicul de familie, spune-i de acesti lambrii si simptomele ce le ai, si acesta te va coordona mai departe si-ti va recomanda! NU E ABSOLUT NIMIC GRAV! nu ai de ce sa te ingrijorezi! medicul de familie poate iti va da un tratament pe care sa-l urmezi, SAU poate daca va considera necesar te va trimite sa-ti faci niste analize simple(de scaun si urina) eventual in urma carora ti se va recomanda tot un anumit tratament pe care va trebui sa-l urmezi, si eventuale recomandari ulterioare de la medic! atat!