| Costicăăă a întrebat:

Salut TPU, am nevoie sa discut cu cineva in privat despre problema mea..Toti spun ca sufar de atacuri de panica, dar eu cred ca este altceva, totul mi se pare un vis nu mai am contact cu relatatea, simt in susul stomacului o apasare care nu ma lasa sa respir cum trebuie...este mult de explicat...Va rog frumos sa ma ajutati, simt ca cedez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un simptom al anxietății. Medicul îți va da un diagnostic cert.

14 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Este greu de determinat doar din 2 detalii pe care le dai, insa nici eu nu cred ca e vorba de atacuri de panica (cel putin nu din putinul pe care l-ai impartasit).
Intrebarea este: de ce nu mergi la medic cu aceasta problema? Ti-ar putea pune un diagnostic corect si lucrurile s-ar putea imbunatati cu tratamentul adecvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Depersonalizare și derealizare în cadrul anxietății, sau a unei tulburări psihotice. La psihiatru se tratează, sau psiholog.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

O sa merg la psiholog, pentru ca nu pot face singur...Dar Nu am fost niciodata, cum sa procedez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

Cauta pe google; scrie asa : psiholog și localitatea ta, apoi îți vor apărea psihologi din localitatea ta, urmărește și recenziile respective a fiecărui psiholog, intri pe un anunț și acolo ii vezi și contactul, suni și îți faci programare. Atât!

O alta varianta este sa mergi la medicul de familie, ii spui problemele astea..vei primi un bilet de trimitere la psiholog, tu specifici ce vrei la psiholog nu psihiatru, îți da biletul și cu biletul acela te duci la psiholog și îl dai ca să nu plătești acea ședința, e gratis.
Ultima varianta rămâne sa mergi la psihologul scolii dacă ești înca elev, este gratis, și tot ce vorvesti este strict confidențial.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Multumesc enorm pentru raspuns! Ultima intrebare ar fi... Daca psihologul si psihiatrul ma trateaza la fel la capitolul asta de atacuri de panica, anxietate, etc... unde imi recomanzi ca este mai bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

La psihiatru dacă suferi de o tulburare anxioasa, atacuri de panica. Astea sunt în cadrul anxietății, psihozei sau schizofreniei, dar în mare parte pe fondul anxietății, unei anxietăți netratate, care au ajuns în stadiu cronic.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Psihologul poate sa imi spuna daca ce am eu este mai mult pentru psihiatrie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

Da, el te poate trimite la un cabinet de psihiatrie dacă asa considera el ca este mai ok pentru tine. Unele tipuri de anxietate sunt atât de grave încât doar medicul psihiatru îți poate prescrie un tratament adecvat sa te "facă funcțional" societății. Uneori nici măcar aceștia nu pot trata cauza, ci medicul endocrinolog dacă tu suferi de o disfuncție a glandei tiroide, o dereglare hormonala, o boala autoimuna a glandei tiroidei.
Când nici psihologul sau medicul Psihiatru nu te poate ajuta, atunci apelezi la un medic endocrinolog sa vezi cum stai cu tiroida.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Am inteles! Uite, ca o idee, eu chiar nu stiu de ce sufar poate atacuri de panica, poate depresie, poate anxietate, chiar nu stiu. Sau poate ce ai spus tu.
Simtomele mele sunt ca nu prea am contact cu realitatea, efectiv ma simt ca si cum as fi intr-un vis, nu prea pot dormii linisit noaptea...Si am ceva in susul stomacului care imi provoaca o senzatie de "gadilare" si care ma face sa nu pot respira cum trebuie, ma strange acolo

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Multumesc enorm pentru raspunsurile oferite... Daca mai am nevoie de tine, te deranjeaza daca iti las un mesaj la intrebarea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

Nu, nu ma deranjează. Poti lăsa, sau poți pune o noua întrebare în asa fel sa primești răspunsuri mai utile, mai multe sugestii și pareri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Costicăăă):

Este un simptom al anxietății. Medicul îți va da un diagnostic cert.

| Comunity a răspuns:

Salut. Nu iti fa griji, nu esti singur in aceasta lume grea incercata. Ajutorul poate veni de unde nu te astepti. Daca vrei poti sa imi scrii in privat si o sa incerc sa te ajut cum pot mai bine. Macar cu un sfat.

| Costicăăă explică (pentru Comunity):

Nu am gradul necesar pentru a putea vorbi prin mesaje... Daca ai putea sa imi trimiti tu mesaj in privat cu mailul tau si vorbim acolo.

| Comunity a răspuns (pentru Costicăăă):

Salut. Ti.am dat un mesaj cu niste detalii. Sper ca l.ai primit.