| Komarov a întrebat:

Am nevoie urgenta de un raspuns sau ceva ajutator, am niste probleme digestive la un timp in partea stanga sus si jos am niste junghiuri niste dureri ascutite am si niste senzatii de balonare, tin sa precizez ca imi miroase si cam naspa respiratia dimineata, am fost operat de apendicita si nu am avut probleme pana acum operatia a fost in urma 7 luni si durerea insista de ceva zile ce ar putea sa fie va rog frumos ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este vorba de fundă ca să primești un răspuns, ci sfatul meu este să mergi la un control medical, analize de sânge pentru a vedea ce se întâmplă, mie îmi "sună" a infecție.
Mergi cât mai repede la camera de gardă, nu mai aștepta, sănătatea se măsoară în miimi de secundă!
Pa, pa.

| Pinocchio a răspuns:

Trebuie sa faci un consult de specialitate ( internist sau chirurg sau gastroenterolog).

Răspuns utilizator avertizat
| Mario76 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un consult la gastroenterolog. In urma unor analize si a testului cu bariu sau a endoscopiei, vei afla exact cauza si tratamentul necesar. Este posibil sa fie doar o iritatie a esofagului, o gastrita, un ulcer gastric. Util ar fi sa iei Omeran ( Omez ), unul pe zi, dimineata pe stomacul gol. Daca doctorul iti va recomanda endoscpopie digestiva, nu lua acest tratament, pana dupa efectuarea endoscopiei, sau iei tratamentul recomandat de medic. Alternativ, naturist, mierea de albine naturala, luata dimineata pe stomacul gol cate una-doua lingurite, zeama de varza alba cruda ( storci varza ), zeama de cartof crud, fac minuni.

| Komarov explică (pentru Mario76):

E dureroasa endoscopia?

| Mario76 a răspuns (pentru Komarov):

Nu este dureroasa. Plus ca ai optiunea, la cerere, sa iti faca endoscopia sub anestezie. Fata de testul cu bariu, endoscopia este foarte precisa. Iar daca vor considera necesar, vor preleva si probe pentru biopsie. Cere medicului de familie informatii, bilet de trimitere sau, daca nu crezi ca e prea scump, fa acest test la o clinica particulara. Cred ca pretul este intre 150-200 lei...