| ZackBios a întrebat:

Am o durere de cap de 2 zile, in ultimul timp am avut parte si de tensiuni insa am inceput sa folosesc telefonul si putin mai des decat de obicei, puteti sa imi spuneti daca asta ma afecteaza va rog, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Conform Noua Medicina Germanica (cauta un grup de Facebook si intr acolo) orice problema fizica e rezultatul unei probleme emotionale. Da, atunci cand esti intr-o stare de tensiune prelungita, apar dureri de cat. Dar da, si telefonul afecteaza. Dupa ani de utilizare a smartphone-urilor, muti fac cancer cerebral, sau alte boli asociate acestui organ. Cu cat e mai nou telefonul, cu atat iradiaza mai tare. Noua tehnologie 5G ne iradiaza pe toti. Telefonul nu trebuie tinut in buzunat, lipit de corp, si in timpul somnului se scoate chiar din camera. Cauzele pot fi si altele. De la apa la aer poluat...

| ZackBios explică (pentru Sonia822):

Multumesc mult, telefonul meu este 4G, nou într-adevăr insa nu are functii foarte evoluate, e un Huawei Y6 2019, utilizez smartphone-uri de 5-6 ani, iar durerile de cap au trecut, singura problema banuiesc ca a fost din cauza tensiunilor, aveam niste probleme in familie pe care le-am rezolvat, nimic special, o sa continui sa utilizez telefonul ca si inainte, si sa ma axez mai mult pe hobby-urile mele.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, telefonul afecteaza neurologic creierul, producand tumori si cancer la creier.
Uite aici un video, unde un neurochirurg din Australia, vorbeste despre afectiunile si tumorile creierului, provocate de undele emise de telefonul mobil, in special la copii, cae au creierul atat de sensibil:
https://www.youtube.com/watch?v=_Cpn-Lnw9_U

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Telefonul nu cauzează direct durere de cap.

| Elinelaaaa a răspuns:

Nu as putea sa iti dau un raspuns sigur.
Iti propun sa discuti cu un doctor desprea asta, el cu siguranta are un raspuns mult mai precis decat al nostru.ta urerea de cap poate fi cauzata si din alte motive.

Renunta sa mai cauti raspunsuri la afectiunile tale online.

| Alphacrow21 a răspuns:

Am avut dureri de cap! Ma uitam intens la telefon, dupa ce il lăsam jos ameteam si ma durea rau capul! Se poate si de la oboseala, eu iti zic sa lasi 2-3 zile, sa bei ceai, iei un nurofen forte daca e si sa dormi 9-10 ore si somn de dupa amiaza daca poti!