| corinaalexandra432 a întrebat:

Una! ma numesc Corina si am 17 ani, am facut sex neprotejat cu prietenul meu si la o saptamana dupa contactul sexual mi-a venit menstruatia, dupa ceva timp am inceput sa am dureri de burta, am inceput sa am dureri de sani si de mijloc cam vreo 3 zile mi a venit menstruatia dar nu ca de obicei, mi a curs putin si cheaguri si m a tinut doar 3 zile. pana acum am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative iar saptamana viitoare voi face altul acum nu mai am nici o durere sau simtom doar ca am burta foarte umflata de la buric in jos, am facut si analize de sange si urina si doctora nu a spus nimic de vre o sarcina, ma pùteti ajuta cu o parere? :*

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti s-a facut doar o analiza de sange standard si fara sa fi specificat ca doresti sa ti se determine si hormonul de sarcina hCG, bineinteles ca nu putea sa reiasa daca esti sau nu insarcinata. In ultima saptamana a unui ciclului menstrual regulat conform teoriei nu se poate forma si instala o sarcina decat cu totul accidental, deoarece probabilitatea este mai mica de 5%. Inceperea menstruatiei reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, nici nidatia si se elimina endometrul in care urma sa sedezvolte o eventuala sarcina. Probabilitatea existentei unei sarcini devine aproape imposibila. Totusi inceperea unei noi menstruatii atat de repede nu este deloc normala si ar fi indicata o vizita ginecologica pentru a fi linistita. Multa sanatate.

| corinaalexandra432 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns, am facut analiza de sange si urina am uitat sa specific plus de asta nu am alt simtom decat durerea de stomac am facut 2 teste de sarcina cu urina de dimineata si ambele au iesit negative, au trecut 2 luni de la contactul sexual cu pricina si de atunci nu am avut altul si ciclul mi a venit perfect regulat in prima luna dar in a 2 a a venit mai putin dar regulat, mama sustine ca e o raceala la ovare deoarece ma dor ovarele si sunt putin umflata in partea de jos a burtii

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu o saptamana inaintea ciclului menstrual, nu sunt sanse sa fii gravida.

| RikuDoku a răspuns:

Nu cred ca un raspuns poate fi dat asa usor, posibil ca acel baiat sa aiba o boala sau ceva si sa fi luat si tu, cel mai bine este sa mergi la doctor si sa spui asa ceva, dureri de burta de sani pot fi de la mai multe ca un sfat prietenos asteapta si tu sa ai 18 ani(sau acel baiat poate face puscarie) si nu mai faci neprotejata in caz contrar ai putea ramane insarcinata sau sa iei anumite boli(exista multe boli prin transmitere sexuala).

| rubyyy a răspuns:

Cel mai posibil e vreo boala pe care o are baiatul, iar acum o ai si tu..ar fi bine sa te adresezi la un medic.