| cosminutu a întrebat:

Am o intrebare ciudata (poate).
Sunt racit (nu foarte rau) si aseara m-am gandit sa fac un dus cald. Am facut dusul si m-am imbracat bine sa nu racesc mai rau.
pe la ora 3:00 noaptea m-am trezit cu o durere de ureche (urechea dreapta). Mi-am pus 3 picaturi de Otocalm si am adormit pentru ca nu ma mai durea. Astazi de dimineata din nou a aparut durerea. Ce imi recomandati. Precizez ca s-ar putea sa imi fi intrat putina apa in urechi (nu sunt sigur). Multumesc! Dau dunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Probalil ca raceala ta s-a complicat cu o reactie otica, eventual chiar otita. Otocalmul a fost bun pe moment, dar e necesar sa mergi la medicul ORL-ist.

| Ekcstsy a răspuns:

E posibil sa te fi tras curentul. Sau in cazul cu apa, incearca cu un betisor de urechi sa il bagi si sa il tii acolo poate absoarbe apa. Daca persista, consulta un medic.

| cosminutu explică (pentru Ekcstsy):

Salut Ekcstasy multumesc! Am observat ca aud un usor ecou in ureche. ce poate fi?

| Ekcstsy a răspuns (pentru cosminutu):

E un dop de apa. Incearca sa faci ca in "Amintiri din copilarie" si sa tii capul aplecat si sa bati cu podul palmei in urechea in care nu au probleme. Serios am vorbit. Functioneaza daca e vba de dop de apa