| Crisstinayy12 a întrebat:

Am 12 ani si m-am trezit cu o durere mare, ciudata de ureche. Adica ma durea cand ating si imi miscam maxilaru. Mentionez ca am fost expusa la curent si apa din piscina. Nu stiu daca are legatura. Am fost la farmacie ( sunt la mare) si mi s-a dat Otirelax. Mi am pus 4 picaturi si mi s-a înfundat. A trecut ceva timp si nu sunt mai bine cu urechea. Daca stau si nu o ating sau misc maxilarul cumva nu ma doare. Si parca am o stare de rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poţi merge la camera de gardă pentru un consult medical de specialitate.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai dop, mergi la medicul orl el trebuie sa te consulte, nu pune in ureche orice i ti da de la farmacie, poate este si o ciuperca sau altceva pe care numai medicul o poate vedea la consultatie, Sanatate multă.

| Mincu_Cristina_1999 a răspuns:

Buna. Am la fel ca tine, am fost astăzi la orl. Iar otirelax e prea slab si nu este bine sa pui picături.
Ia tador de două ori pe zi sau nurofen forte, clafen te ungi de 2 ori unde te doare pe exterior si carmol seara inainte de culcare te dai pe zona unde te doare exterior si pana iti trece tine o bentita pe cap sau vata in urechii. Asta mi-a dat doctora si am fix la fel ce ai si tu! Sper ca te am ajutat. În 4 zile maxim iti trece

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mincu_Cristina_1999):

Cel mai bine este sa mearga la medic, ceea ce ti a dat tie medicul acest tratament este bun numai in cazul tau, nu poti sa i spui sa faca si ea ca tine, gîndeste te ca daca situatia se înrautațeste tu esti vinovată, ea trebuie sa mearga urgent la orl.

| Mincu_Cristina_1999 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am spus sa nu meargă la orl. Dar a spus că este la mare, iar aceste medicamente sunt până merge la doctor. Ca sa nu o mai doară, până ajunge!