| David1331 a întrebat:

Am o intrebare putin mai ciudată. Cum as putea sa cresc in înălțime? Am 12 ani si am doar 1.40 si sunt cel mai scund din clasa. Colegii rad de mine din cauza înălțimii de vreo 2 ani si...Nu as vrea sa se mai întâmple asta...macar 5,6 cm sa cresc si eu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Salut! Eram atât de mic la vârsta ta, oamenii credeau că sunt clasa întâi. Mergeam la înot de la 5 ani și era în zadar, mă agățam de bara de bătut covoare, dormeam de mă săturam de somn. Nu funcționa nimic. Părinții mei căutau deja tratamente hormonale care să mă ajute să cresc și să nu rămân un pitic. Pe la 13 ani am început să cresc, și să cresc, și să cresc. M-am oprit la 19 ani și la 1.87m. Sportul m-a ajutat enorm să am un corp definit și creșterea bruscă să nu îmi afecteze oasele. Îți recomand sport și răbdare. Dacă până la 15-16 ani nu crești, roagă-ți părinții să faceți niște controale. Spor!

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Inaltimea ta este la limita de jos a normalului, vezi aici: https://www.suntparinte.ro/inaltime-si-greutate-copii
Daca si parintii tai sunt scunzi ar putea sa fie asta explicatia. Daca insa sunt ceva mai inalti nu ar strica o consultatie la un medic endocrinolog asta ca sa fii si tu si ei linistiti. Pubertatea ta abia de acum incepe, de crescut vei mai creste cu siguranta dar genetica conteaza mult, daca parintii sunt scunzi nu te astepta sa cresti foarte inalt.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Stai linistit. Sunt multi la 12 ani care arata mici. Nu i baga in seama. Concentreaza te pe scoala si fa ti prieteni adevarati. Daca vrei sa te inalti iute : sa cresti iute, fa un sport, mananca de 4 ori pe zi, cum e normal, dulciuri, fructe si legume, apa etc.

Toti crestem diferit. Daca parintii tai nu sunt asa scunzi inseamna ca ai timp sa mai cresti. Daca sunt scunzi, poate ca si tu vei fi scund, dar mai ai timp sa cresti.
Si ce conteaza inaltimea. eu cred ca esti dragut :*

| Ştefania1989 a răspuns:

Joaca baschet?

| LishARTnam2 a răspuns:

Stai calm, intri in perioada de pubertate, o sa cresti mult.
Daca practici si un sport, te va ajuta de asemenea in procesul de crestere pentru ca organsimul tau se va dezvolta intr-un mediu bun.
Ai grija si la alimentatie. Prin clasa a 8-a o sa vezi o mare schimbare.