| AliSimpluro a întrebat:

Salut TPU. Am o obsesie ca ma cred inteligent, doar pentru ca am facut o ecuatie la fizica ceva gen legea lui ohm. Eu in general, am fost slab fizica, am note mici la scoala la fizica, si am avut la geometrie numai note de 3 de 4. La istorie, geografie sunt mai bun. In trecut cand ma puneam si scriam la fizica, foarte greu imi mergea mintea, desi mereu invatam cat trebuia, insa am o impresie ca poate ca acum sunt mai bun si ca pot sa fac absolut sa fiu bun la orice materie doar ca eu nu stiu daca e adevarat dar eu nu stiu ce sa mai cred despre mine acum. Eu nu m-am priceput la astea, si ma intreb daca poate sa iti vina din senin lumina in cap la o materie. Nu am note foarte mari in general, dar nici note foarte mici. Dar la desen si sport am numai 10. Daca ati putea sa-mi dati un sfat, ca eu sunt mai depresiv asa. Vreau sa ma linistesc o data, sa nu mai am obsesii pentru nimic, ca daca ma uit la anumite persoane, spune chestii legate de sex despre ele si alte lucruri deplasate nu stiu acum ce sa zic. Si imi vine in cap gandul asta ma duc obsesiv catre toate. Vreau o data sa gasesc linistea, nu suport sa zic ca sunt un geniu, mai ales ca am trecut si prin boli psihice, si inca mai am unele probleme. Va rog ziceti-mi ce e de facut. Mereu am avut impresia ca ma ingras, dar de fapt in timpul ala slabeam si si daca ma puneam pe cantar, cantarul arata tot ca slabeam. Imi doresc atat de mult o viata frumoasa, si cu lacrimi in ochi doresc sa ma ajute Dumnezeu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu am note foarte mari in general, dar... la desen si sport am numai 10"

da, așa au sufletele sensibile!

| AliSimpluro explică (pentru sierra1):

Cum adica? Ce ma face mai sensibil daca am nota mare la desen si sport?

| sierra1 a răspuns (pentru AliSimpluro):

Artist!

| sierra1 a răspuns:

"Am o obsesie ca ma cred inteligent, doar pentru ca am facut o ecuatie la fizica...Va rog ziceti-mi ce e de facut."

nu faci nimic, iți vezi de treabă. De treaba ta. (O anumită cantitate de) inteligență are orice om, așa că...