| Jigokunokishi a întrebat:

Am o problema, am observat ca am cocoasa si zona lombara e deplasata, din cate stiu eu am cifoza. Ati putea sa-mi recomandati niste exercitii de facut acasa?! Miar fi de mare ajutor, Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de gimnastică medicală dar și de diagnostic medical dat de medic!
Pa, pa.

| pietrean a răspuns:

Nu este de joaca cu aceasta boala.Chiar daca ti-a spus un medic specialist, ca ai cifoza, trebuie sa faci exercitii speciale, doar sub supraveghere specializata.Nu te juca cu asa ceva.Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,este cifoza asta.
Acasa nu, trebuie sa mergi sa faci gimnastica medicala, eu am avut si cifoza si scolioza si lordoza, am scapat numai prin purtarea unui corset si prin gimnastica medicala.
Toate mi-au fost recomandate de catre medicul ortoped.
Te pup!

| Jigokunokishi explică:

Va multumesc sincer la toti pentru sfaturi! happy

| SteveAx a răspuns:

Extensii si aplecari, dar mai mult extensii, si in principiu aproape orice fel de exercitiu la sol (flotari, abdomene, etc.)