| YouOnlyLiveOnce a întrebat:

Am o problema..cred eu.
Am fost la un ecograf [deoarece am menstruatii abundente si am cearcane mari cand sunt pe stop, am dureri de burta] si medicul a descoperit un chist de 3 cm. Mi-a prescris Laurina. Acum sunt la a 12-a pilula pana acum nu am luat niciodata anticonceptionale.
Am observat ca imi curge in cantitati mici un lichid maroniu....asemanator cu menstruatia doar ca este maroniu deschis.Am inceput sa iau medicamentele din a 4-a zi de menstruatie.De ce imi curge? Am vreo problema? Trebuie sa ma duc la medic? Sunt foarte speriata :[

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată NU ai de ce să te îngrijorezi!

Acea secreţie maronie este un efect ADVERS al tabletelor şi poate apărea în primele 1-3 luni de administrare ( până când organismul se "obişnuieşte" cu AC ).

"Pe perioada folosirii COC, pot apărea sângerări neregulate (mici sângerări sau sângerare de întrerupere), mai ales în primele luni. Prin urmare, evaluarea oricărei sângerări neregulate este relevantă numai după un interval de adaptare de aproximativ trei cicluri.

Dacă sângerările neregulate persistă sau apar după cicluri regulate, atunci trebuie luate în consideraţie cauze non-hormonale şi sunt indicate măsuri adecvate de diagnosticare" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......URINA.aspx

Dacă sângerarea va deveni abundentă, atunci trebuie să mergi la control la medicul care ţi-a prescris AC.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| GreenBubble a răspuns:

Mergi la medic.