| draand28 a întrebat:

Am o problema cu falengele de la toate degetele(de la maini), falengele corespondente cu unghia. Ieri am participat la o bataie cu zapada, au fost -15*C si n-am purtat manusi, ma dureau foarte tare degetele, mi-am revenit in 5-10minute, am plecat acasa, toate bune. Acasa aveam o durere usoara de falange (corespondente unghiei) si na, am zis ca imi trece pana maine. Astazi pe parcursul zilei au inceput sa ma doara din ce in ce mai tare. In momentul de fata ma dor toate degetele destul de tare (o durere ce pulseaza) daca tin mainile perpendicular cu corpul sau in jos (cel mai rau fiind in jos). Totusi daca tin mainile pe verticala in sus durerea aproape ca dispare complet si imi pot misca degetele in mod normal. Mi-am dat cu o crema ce ma ajuta de obicei la dureri de muschi (puterea ursului sau gheara dracului, nu-mi amintesc numele, nu mai are eticheta). Imi puteti spune va rog ce as putea face in situatia de mai sus? Daca va intereseaza, dau Funda celui/celei care imi da o solutie ce ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 4psiho a răspuns:

Cel mai probabil ai suferit degeraturi.

Nu cred ca a fost o idee buna sa te dai cu crema respectiva. Iti provoaca o senzatie de caldura din cate stiu eu, derutandu-ti senzatiile tactile si mai tare.

Ar fi bine sa mergi la medic sa vezi daca nu cumva degeraturile ti-au provocat leziuni. In mare parte din ce mi-ai spus, sunt sigur ca vei fi bine in cateva zile.

Dar in orice caz, nu mai sta mult pe ganduri! Fugi la medic cat mai repede, te rog!

| draand28 explică (pentru 4psiho):

Multumesc de raspuns, nu ma asteptam sa raspunde cineva la ora asta. Daca pana maine dimineata nu mi se amelioreaza durerea, iti promit ca voi merge la medic.