| Șefux2 a întrebat:

Salut TPU!
Am o problema cu frigul mi-e frig mereu când este soare afara mi-e frig și nu înțeleg de ce?
Mi-e frig și în casa
Eu am probleme și cu rinichii am nisip.
Cred ca asta cauzează frigul nu sunt sigur.
Și dacă da cum pot scăpa de nisip?
O perioada am luat tratament dar tot nu mi-a trecut, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici in clin si nici in maneca nisipul de la rinichi cu frigul care il simti tu!

Imbraca-te mai gros sau da drumul la caldura in casa.

Nisipul si pietrele de la rinichi se formeaza de la mult prea multa proteina in corp, care se depune la rinichi (ori este carne mancata in cantiati mari ori proteina pulbere bauta ca shake).

O dieta echilibrata cu foarte multe legume si 150-200 gr carne pe zi, nu permite formarae de nisip sau pietre la rinichi, dar excesul de proteina duce la formarea lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. De la metabolism, hipotiroidie.
2. Poți scăpa.

| 4evergentleman a răspuns:

Posibil cu glanda tiroida sa ai probleme gen hipertiroidism, hipertiroidie

| 4evergentleman a răspuns (pentru 4evergentleman):

Vizitează un endocrinolog sa vezi cum stai cu tiroida

| ILikeBlackCats a răspuns:

Bea vin roșu.

| Solann a răspuns:

O data zice si Violetta ceva bun: frigul tau nu are legatura cu nisipul.
Sa le luam pe rand:
- Pentru eliminarea nisipului, bea ceai de matase de porumb. Am avut caz in familie care a luat tratamente de mii de lei. In disperare, a ascultat de bunica si a baut ceaiul. NEINDULCIT! Stiu, are gust rau, dar merita. Bea cate o cana de 250 gr cam vreo 2 saptamani si se va curata.
Apoi, vezi de la ce se formeaza. Sunt cele mai diverse si ciudate cazuri. Elimina cauza care il produce. Fie ea si energizant sau ciocolata.
- Pentru frigul asta permanent (desi acum e mai cald afara decat in casa), viziteaza un cardiolog serios. Doi daca primul nu vede nimic. Eu sunt una dintre persoanele care trebuie sa se pazeasca de frig si nu de caldura cum se jeluiesc cardiacii. Nu toti avem aceeasi boala la inima. Si mie mi-a descoperit medicul asta foarte tarziu. Ca nici cardiologii nu sunt toti la fel de seriosi in meseria lor.
Multa sanatate!