| Dervbt a întrebat:

Am o problema de sanatate, cred. Am urmat un tratament cu anti depresive in jur de 4 luni. In timpul tratamentului ma simteam mai rau decat inainte, mi s-a tot schimbat medicamentatia dar degeaba. Prin urmare am renuntat la medicamente, am intrat intr-un grup de prieteni si mi-am revenit, zic eu. Prima luna a fost totul ok dupa ce am renuntat, ma simteam bine cu prietenii. De vreo 2 saptamani sunt obosit mai tot timpul, nu stiu de ce. Si in timpul tratamentului dormeam mult, dar acum este exagerat, dorm in jur de 15h din cele 24. Mai am crize de nervi uneori, nici macar eu nu stiu de ce le am, dar ma stapanesc. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Este depresie atipică. Se declanșează cand iti e mai rau. Trece dacă nu te mai gândesti atât si iti vezi de viata. Anti depresivele sunt calmante, nu chiar somnifere. Te fac sa fi mai sociabil si previn depresia. Poate ca in cazul tau n au fost potrivite. Trebuia să menționezi faptul că dormi mult pentru că asta schimba multe. Ce antidepresive ai luat?

| Dervbt explică (pentru Donsavas):

Am inceput cu cele clasice, daca pot spune asa. zoloft, xanax. La un moment dat incepusem sa iau zoloft, xanax, cateva picaturi de haloperidol si romparkin. Ceva mai tarziu, au inceput sa imi dea diazepam combinat cu xanax. Ultima oara am luat cipralex, pana cand am renuntat. Mi s-a spus ca in mod normal nu se recomanda cipralex minorilor, dar eram intr-o stare foarte nasoala.

| Donsavas a răspuns (pentru Dervbt):

Zoloft este la inceput mai tare,dupa care isi face efectul.
Xanax e depresant,iti poate inrautati depresia,precum alcoolul. Se ia doar cand ai atacuri de panica. Diazepam e tot la fel,doar ca strict pentru somn. Cred ca trebuia sa continui cu zoloft, cipralex nefiind studiat pe copii. Haloperidolul este antipsihotic, se ia in cazuri mai speciale, cum este suicidul. Romparkin inlatura efectele adverse ale antidopaminergicelor. Ai grija cu medicatia psihiatrica! Cere si alte pareri, din partea altor medici.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, din cate stiu, e normal ca in prima faza a tratamentului cu antidepresive sa te simti mult mai rau ca inainte, sa ai ganduri negre etc. Psihoterapie faci?

| Dervbt explică (pentru anonim_4396):

Ok, in prima faza, inteleg. Dar eu m-am simtit nasol in jur de 3luni jumatate si inca ma simt. Bine m-am simtit dupa ce am renuntat la ele, timp de o luna eram fresh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dervbt):

Si eu am avut perioade de hipersomnie. Multe stari din astea pot fi rezultatul unui stil de viata nu prea sanatos. Mie mi s-a zis din start: nu-ti dau pastile, ca esti prea tanara sa te transformi intr-o leguma. Astea sunt pentru cazuri extreme. Apa bei? Miscare faci? Fructe si legume mananci? Magneziu ai incercat? Omega 3? B-uri?

| Dervbt explică (pentru anonim_4396):

Beau foarte multa apa, sport doar 15 min de alergat dimineata. Referitor la mancare, incerc pe cat posibil sa mananc putin din toate, dar nu prea am pofta de mancare. N-am incercat magneziu sau altceva. In trecut obisnuiam sa beau 5 cafele pe zi, am ajuns la o cafea dimineata inainte de cele 15 minute de alergat. Probabil si fumatul ma oboseste. Fumam mult in perioada tratamentului, acum fumez foarte putin. Aseara am dormit 10h si azi inca 1, dar nu sunt obosit, spre surprinderea mea. Poate imi revin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dervbt):

Ooo, dar ai facut progrese! Felicitari.
Pe mine cam doua saptamani ma tineau perioadele de hipersomnie, deci posibil sa fie doar ceva trecator si in cazul tau. Daca esti ingrijorat, cum a zis si Donsavas, ar trebui sa ceri parererile mai multor medici.

| seularts a răspuns:

Corpul tau e o orchestra de reactii chimice. Daca arunci cu alte pastile in el sa regleze chimic ce se petrece in tine e normal sa te de-a peste cap. Cea m-ai simpla metoda e sa stai cat m-ai linistit si sa iti faci un hobby care sa te relaxeze. Usor usor iti vei reveni in cativa ani!