| RobytzuFTW a întrebat:

am o problema destul de mare zic eu dar acum ramane sa va dati voi cu parerea... Am 13 ani, sunt din Cluj si implinesc 14 pe 5 aprilie. In fine, roblema este urmatoarea: sunt putin cam agitat mai mereu in toate lucrurile pe care le fac, insemnand ca sunt mereu grabit si activ si nu sunt atent la multe dintre lucruri gandindu-ma la altceva si de multe ori sunt facut prost, ca nu sunt bun de nimic ( asa zice tatal meu despre mine cateodata). Un exemplu: cand eram la scoala si profa ne preda ceva si ne punea sa scriem, eu scriam si eram cuminte insa mintea mea era cu totul altundeva (jocuri, filme, intamplari de zilele trecute, etc, fete etc). Alt exemplu e ca atunci cand ma pune tata sa-l ajut la ceva ma gandesc in alta parte iar cand imi da ceva sa car eu ma intorc inapoi la el si il intreb unde duc lucrul respectiv chiar daca mi-a mai zis odata dar eu nu eram atent si ma mai face si prost bun de nimic si ma enerveaza si mai mult. Sper ca intelegeti ca nu prea ma exprim bine. Inca un exemplu e cand sunt singur acasa si incep sa fiu "nebun" cum zic eu, tip degeaba, ma incurc foarte mult in cuvinte si repet acelasi lucru pana imi iese perfect, fiecare litera perfect spusa si daca nu imi iese ma enervez repede, lovind peretii, birouri ( odata am spart si un pahar ). Vorbesc singur mult rau de tot, iau scene din filme, jocuri si le reproduc eu singur vorbind cu un perete si crezand ca el e persoana cu care vorbesc. Cateodata ii inlocuiesc pe amandoi si sunt doua persoane odata si vorbesc singur si din nou daca nu imi iese perfect fiecare litera rostita ma enervez rau de tot si imi e greu sa ma calmez ( din nou nu stiu daca intelegeti, adaug ca imi e si greu sa ma exprim ). Mai dau muzica la maxim si innebunesc pur si simplu, arunc cu scaunele etc.
Sper ca ma luati in serios, nu sunt vreun troll si va spun sigur ca nu e normal pentru ca toti prietenii mei sunt calmi, si vreau sa fiu si eu potolit odata ca toti copiii. Multam pentru ajutor, vreau raspunsuri foarte serioase si daca se poate de la vreun specialist dar daca sunteti documentati despre problema mea puteti sa va dati cu parerea. Am mai cautat eu pe net despre problema mea si am dat de ADHD si ADD (ceva de genul) dar nu sunt sigur... Nu vreau sa am vreo boala ceva. Salut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Anonima283 a răspuns:

Nu cred că ai vreo boală, ar trebui să mergi la un psihiatru!

| RobytzuFTW explică (pentru Anonima283):

Nu vreau sa merg inca la psihiatru, eu vreau sa stiu daca e ceva cu mine

| Anonima283 a răspuns:

Nu cred că ai vreo boală, nu mai sta atât pe calculator, ieși și tu pe afară! Și calmează-te.

| RobytzuFTW explică:

Vreau sa mai precizez ca imi petrec mult timp la calculator, in jur de 6-7 ore pe zi si din aceasta cauza am invatat sa citesc pe la 4-5 ani. Prima data am pus mana pe mouse la 2 ani. Invat bine la scoala chiar daca imi e greu sa invat si sa retin pentru ca uit rapid, si din nou vreau sa fie totul perfect si daca incurc un cuvant iau totul de la capat, indiferent cat de lung e.