| PyKaciu a întrebat:

Am o problema la mana. Ma doare mana dreapta la degete. Doar ca nu toate degetele, doar inelarul, in sensul ca nu-l pot da peste cap, sau sa fac efort cu el in sensul de a trage ceva cu el sau de'astea. Pe deasupra mainii acolo pe la inelar s-a umflat.

Mersi anticipat. Daca mai e nevoie de detalii sa-mi spuneti. Si cu fundita. Pai chiar nu stiu. O sa vad cui dau fundita. Mai intai sa-mi fac mana bine. Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RD_Andreea_1998 a răspuns:

Aha.daca esti lovit iti va trece intr-o perioada scurta de timp, in jur de 1 saptamana(daca pui gheata pe el) maxim 2.nu-l forta prea mult sa nu se umfle mai tare, de 2 ori pe zi pui un cub de gheata pe el, 1 data dimineata si 1 data seara inainte de culcare. Dupa ce gheata se topeste masezi usor degetul.Si nu uita:nu-l forta prea tare!

5 răspunsuri:
| RD_Andreea_1998 a răspuns:

As vrea sa stiu m-ai intai daca te-ai lovit la el, sau daca ti s-a umflat asa pur si simplu?

| PyKaciu explică (pentru RD_Andreea_1998):

Am uitat sa mentionez ca m-am lovit la ea. Am dat cu pumnul in ceva. Cu moturile. Si s-a umflat deasupra mainii acolo pe la inelar.

| PyKaciu explică (pentru RD_Andreea_1998):

Ok Andreea. Mersi mult de ajutor. Dar ma intreb, n-o fi vreo fractura? Sau vreo lucsatie ceva?

| RD_Andreea_1998 a răspuns (pentru PyKaciu):

Nu,probabil e prima data cand ti se intampla asta, dar eu sunt inscrisa la 3 sporturi si stiu cum este,ma accidentez mai mereu in competiti la maine, in mod special la degete si crede-ma stiu cum este(dureros), uneori chiar primesc scutiri ca sa pot lua pauza(cum ti-am zis si tie, pentru a nu-l forta), iar faci cum ti-am zis in 4-5 zile ar trebui sa iti dispara umflatura, dupa care vei mai simti intepaturi cam 2 zile, iar daca nu ii faci nimic iti va trece in jur de 2 saptamani.

| PyKaciu explică (pentru RD_Andreea_1998):

Ok. Mersi frumos.

| RD_Andreea_1998 a răspuns (pentru PyKaciu):

Aha.daca esti lovit iti va trece intr-o perioada scurta de timp, in jur de 1 saptamana(daca pui gheata pe el) maxim 2.nu-l forta prea mult sa nu se umfle mai tare, de 2 ori pe zi pui un cub de gheata pe el, 1 data dimineata si 1 data seara inainte de culcare. Dupa ce gheata se topeste masezi usor degetul.Si nu uita:nu-l forta prea tare!