| AnKa1498 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent. Acum o saptamana am fost in parc cu colegii si am sarit din leagan (nu ma dadeam tare). Mi-am pierdut echilibrul si am vrut sa ma prind de stalp dar mi-am scrantit degetul inelar de la mana stanga. Nu pot sa-l indoi ca pe celelalte, e putin vanat la si umflat la articulatie, ma doare un pic cand incerc sa-l indoi normal si se vede diferenta dintre mana stanga si mana dreapta. Am crezut ca o sa-mi treaca dar e la fel ca in prima zi. Va rog spuneti-mi ce sa fac sa revina la normal. Daca m-as duce la doctor ce mi-ar face? dau funda happy si scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

Cel mai bine mergi la ortoped. Probabil iti va face o radiografie sa vada exact despre ce e vorba. Astfel beneficiezi de cea mai buna ingrijire medicala pentru degetul tau. Altfel risti sa ramai cu el stramb, chiar daca peste 2 luni sa zicem nu te va mai durea.

3 răspunsuri:
| SerbanElyan a răspuns:

Cu siguranta este scrantit, deci nu iti face griji. Nu este neaparata nevoie sa te duci la doctor, dar daca o faci, el doar iti va misca degetul in diverse parti pentru a afla cum l`ai scrantit. Nu trece din prima zi... Depinde de "accident", si eu mi-am scantit degetul si recuperarea a durat o saptamana si jumatate (eu m`am calcat singur cu sania pe mana, in timp ce eram pe ea si mergeam cu vr`o 30km/h). Colcuzia este sa nu iti faci griji si sa ai rabdare... doctorul e obtional dar e bine sa te duci. Funda?

| izabelalessia a răspuns:

Inainte sa mergi la doctor incearca varianta mea(pentru mine a functionat)Daca ai slanina taie franjuri si acopera degetul de jur imprejur dupa care il pansezi...il lasi asa de seara pana dim.Pun pariu ca a 2 zi e desumflathappy si iti trece si durerea

| AnKa1498 explică (pentru izabelalessia):

Da dar nu e umflatura problema ca am mai avut degete umflate si in 2-3 zile mi-a trecut. Problema e ca e strambcrying