| DuDy002 a întrebat:

Am o problema medicala legată de piciorul stâng. E umflat tot până sub genunchi dar mai ales laba piciorului. Seara când mă pun în pat dacă apăs cu degetul rămâne urmă ca un crov și apoi revine adică se umflă acel crov...și dimineața se dezumfla, nu de tot dar aproape revine la normal. Să răspundă numai cine știe și este specializat în așa ceva și dacă ajută greutatea și înălțimea... Am 65 kg și 1, 75 m. Aștept răspuns dar nu gen du-te la medic pentru că o puteam face și fără să întreb aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Am intalnit multe cazuri cu ce ai tu. Este vorba de edem la nivelul picioarelor, edem cauzat de insuficienta cardiaca. Deci va trebui sa consulti un cardiolog pentru investigatii suplimentare si tratament. Pe net nu se poate da medicamente...in principiu iti va da initial un diuretic ca sa elimini lichidul din picior si apoi ti se va face un tratament pentru problema cardiaca.intre timp evita sa consumi alimente sarate si sa mergi la toaleta cat de des poti.

| Lawliet14 a răspuns:

Ramane de vazut ce are la medic. Pot fi o multime de afectiuni. Sa mearga la medic! Cu un tratament adecvat ti se poate rezolva complet problema.