| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Am o problema medicala, mai exact am ca o gaura in piept. Cred ca se numeste rahitism la piept si din cate am inteles e din cauza lipsei de vitamina d. Imi puteti recomanda niste exercitii pentru a ma corecta sau alte solutii. Credeti ca daca incep sa beau capsule de vitamina d zilnic o sa incep sa ma indrept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o sechela de rahitism, arata ca nu ai avut suficienta vitamina D in timpul cresterii. Daca acum ai mai mult de 6-7 ani, nu o mai poti remedia cu vitamina D. Poti face sport pentru cresterea masei musculare, asa o sa maschezi problema.

| blackmambajdjfjfj explică (pentru Brigaela):

Am 15 ani, cel mai probabil o sa ma apuc de sala in viitor. Multumesc pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru blackmambajdjfjfj):

Sala nu ar fi sanatos sa faci inca vreo 4 ani. Fa un sport mai sanatos si care sa te dezvolte mai frumos. De exemplu inot sau handbal.

4 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Rahitismul parca era de la deficienta de calciu.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Gaura aia in piept poate fi de fapt o afectiune numita ''stern infundat''. Rahitism doar la piept nu exista.
Rezolvarea problemei tale ti-o poate da un kinetoterapeut.
Nu fa tu sala de capul tau. Exercitiile pe grupele musculare gresite pot agrava problema. Du-te la un kinetoterapeut si el poate sa te ajute.El iti zice ce exercitii sa faci. Ai zis ca ai 15 ani... Se mai poate indrepta, cat de cat. Depinde de cat de grav e deja si de organismul tau. Crede-ma, stiu ce vorbesc, lucrez in domeniul kinetoterapiei.
Dar daca vrei sa ai rezultate, apuca-te cat mai repede de treaba asta. Varsta ta e deja destul de inaintata.
Bafta! si sper sa iti rezolvi problema.