| David1331 a întrebat:

Salut tpu...Am o problema si nu vreau sa aud chestii de genul "La varsta ta eu nu stiu ce faceam". Am 13 ani si am înăltimea de doar 1.42m, credeți-ma că nu e deloc bine sa ai înălțimea asta. Sunt cel mai scund din clasa si toti colegii fac misto de mine si imi zic in toate felurile de exemplu Minion, Pișcot, Pitic, altele. Ce as putea sa fac sa ma mai inalt? Ati putea sa imi recomandati niste exercitii, orice vreti voi. Orice sfat ma ajută

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu exista exercitii pentru crestere in inaltime sau alte bazaconii, nu te mai lua dupa necunoscatori, majoritatea te indeamna sa faci basket sau inot, dar e o prostie. Fiecare om este destinat genetic sa aiba o anumita inaltime. Baschetbalistii si inotatorii sunt inalti deoarece asta constituie un avantaj in acest sport, iti garantez ca nu au crescut datorita sportului, ci pentru ca pur si simplu e o nu coincidenta, au parinti inalti si au mostenit aceasta gena. Tu acum ai doar 13 ani, esti copil asa ca nu trebuie sa faci din asta un caz, ai timp sa cresti pana la 20 de ani cand se spune ca se incheie cresterea la baieti, eu zic sa mai astepti 2-3 ani si daca nu cresti suficient abia atunci te poti duce la un doctor deoarece tot mai ai timp berechet sa cresti, momentan important e sa te alimentezi corespunzator ca sa ii oferi corpului vitaminele si mineralele necesare, daca ai facut asta ti-ai facut treaba, ramane doar sa astepti. happy

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există tratament pentru asta.
Să iei hormoni de creștere este foarte periculos.
Dar ei se găsesc în lapte.
Să bei un pic mai mult lapte.

| Plato a răspuns:

Barbatii se dezvolta uneori pana la 24 de ani, in cele mai multe cazuri pana la 21-22.
Exista exercitii de crestere in inaltime care te pot ajuta, sau te poti apuca de un sport precum handbal, volei, basketball, inot etc.
Conteaza foarte mult alimentatia si somnul.

| Yurisa a răspuns:

Eu zic sa te apuci de un sport, basket cel mai bun
Ai doar 13 ani, nu cred ca e indicat un tratament cu hormoni, am o ruda care face din fix acelasi motiv, eu zic sa astepti

| bmerry a răspuns:

Eu ți-as propune sa nu îți faci multe griji in privința asta, întrucât nu ai ajuns la maturitate și încă ești in creștere. Incă nu ai ajuns la perioada de,, boom", adică acea perioada din adolescenta care te dezvolta pe toate planurile, care vine pe la 15-16 ani. Dacă totuși te încălzește cu ceva, poți încerca sa faci zilnic stretching, adică exerciții prin care te întinzi și îți dezvolți flexibilitatea. Găsești astfel de exerciții pe YouTube și te ajuta sa te lungești cam 1-2 cm.

| bmerry a răspuns:

Cât despre colegii tai: screw them! O sa crești frumos și o sa se întoarcă roata, îți garantez asta happy

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Pana pe la 20 de ani te vei intalta, daca vrei sa grabesti si sa facilitezi cumva procesul, poti sa faci baschet, inot sau gimnastica in acest sens.

| maxtersup a răspuns:

Am tot 1.42, am 13 ani si ma cheama tot David.
Cum e, te-ai mai inaltat?

| Zenf16 a răspuns (pentru maxtersup):

Atat aveam si eu la 13 ani, 1.42, acum am 14 ani jumate si am in jur de 1.63

| maxtersup a răspuns (pentru Zenf16):

Am si eu 14 jumate acum, si inaltimea de 1.55, ma inalt, incet, incet.

| Sonia137 a răspuns:

De înălțat a sa te înalți până la 18-19 ani tot a să crești, na mai depinde si de genă daca părinți tăi sunt mici de statură sunt mari șanse să ii moștenești. Mă rog, ca sa te poti înălța mai repede poti practica Basket, inot, volei te va înălța dar va face bine și sănătății tale, deoarece pentru o viață sănătoasă trebuie să faci sport.