| andreiffff a întrebat:

Salut TPU.
Am observat acum 2-3 luni că îmi cade parul și în prezent mai am foarte puțin par, am incercat să îmi cumpăr de la farmacie șamponuri speciale dar nu au nici un efect țin să menționez că am 14 ani
Ce credeți că poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Smolbean a răspuns:

Alopecie, stres, alimentație
De ce nu mergi la un dermatolog? El te poate ajuta mai bine decât noi

| Drimmero a răspuns:

Depinde ce fel de cadere e ca sa poata fi identificat tipul alopeciei.
Daca ai o rarire a parului de pe tot capul atunci e o alopecie difuza care poate fi determinata de un soc emotional, de stres mare pe care l-ai avut acum 2-3 luni cand a inceput sa cada parul, ai suferit un episod de genul atunci? E suficient sa zici da sau nu, asta daca nu vrei sa intri in detalii.
Daca parul cade din zona fruntii catre crestet sau din crestetul capului spre frunte formand goluri fiind deja scalpul dezvelit atunci e alopecie androgenetica iar asta e tipul cel mai comun de chelie la barbati, se mosteneste genetic de la parinti si bunici sau alte rude apropiate, n-ai ce face...dar la 14 ani nu prea e normal sa apara, de obicei apare dupa pubertate sau dupa 20 de ani, asta daca mostenesti.
Ar mai fi inca un tip de alopecie in care se formeaza goluri in par in forma de monede care se maresc in volum, aia e alopecie areata care e o boala autoimuna dar nu cred ca e cazul la tine.
Indicat ar fi sa te duci la dermatolog sa iti examineze scalpul si sa te consulte, sa iti dea o lista de analize de facut pentru ca e foarte posibil sa ai alopecie difuza, asta teoretic ar trebui sa treaca de la sine in timp cand scapi de factorii care au provocat-o, e o alopecie reversibila.

| Dismally a răspuns:

Samponul este intutil la asa ceva, mergi la un doctor sa vezi care e cauza, nu e normal la varsta ta.