| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am palpitatii la inima, nu am mai avut de 1 saptamana și aseară am avut iar, în trecut eu am fost diagnosticat cu tahicardie sinusala dar nu am luat nimic pentru asta, am avut aslo mărit și am făcut moldamin și am scăpat de el, asta acum 7 ani, dar nu ma simt confortabil deloc, cred ca am prins și un fel de fobie ca nu suport sa mai vad persoane decedate, spitale, anunțuri cu persoane cu diferite boli. Vreau sa ma simt și eu ca voi da nu reușesc, când am un episod de palpitatii deja ma apuca depresia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Imi pare rau pentru tine vis-a-vis de problema prin care treci. Fiecare se simte intr-un fel si diferit nu inseamna mai bine ( neaparat ). Multa sanatate iti doresc si de asemenea vorbeste cu medicul.

| Alverto a răspuns:

Salut
Cred că trebuie să meditezi. Sa nu îți faci probleme care nu exista. In privința persoanelor decedate etc, știrile sunt de vina, închide orice interacțiune cu aceste canale sau daca e vorba pe internet ai o secțiune in care alegi că nu te interesează subiectele știrilor sau ceva de genul, dai pe acele 3 puncte și acolo trebuie sa fie. Pur și simplu fă altceva relaxant și distractiv, poate când erai copil îți plăceau desenele animate... In loc de știri alege sa te uiți la desene animate, te vor distra și te vei simți mai bine decât la știri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tahicardie sinusala inseamna ca iti bate inima repede cateva minute. Aia nu e boala. Palpitatiile sunt doar de la stres, vezi ce te streseaza si iti dai seama. Acu cu vara asta si caldura e normal, mai ales cand ai burta plina.

| boris6754 a răspuns:

Cand te apuca palpitatiile? in acele momente, faci/te gandesti la ceva anume?

| boris6754 a răspuns:

Cu atat te stresezi mai tare, cu atat vei putea avea mai multe palpitatii. vei intra intr-un cerc vicios, deoarece sunt sanse mari sa fie de la anxietate. eu am 18 ani, am avut si inca mai am palpitatii de la stresul cu bacul. incearca sa nu te mai gandesti! daca nu te mai focusezi pe ele, in timp vor trece. m-a ajutat foarte mult tinctura de paducel de-a lungul timpului. in eventualitatea in care nu te poti relaxa sau nu iti trec desi nu te mai stresezi, recomand o vizita la cardiolog. daca se dovedeste ca nu ai nicio boala, 100% stresul e de vina. multa sanatate!