| Anonim0091 a întrebat:

am probleme cu... mi-e rusine sa spun...cu matreatasad
Ma spal pe cap in fiecare saptamana de 3 ori, cu cel mai nou sampon Syoss, am incercat Head&Shoulders dar NICIUNA dintre astea 2 nu au rezolvat nimic, ma spal foarte bine pe cap si nu cred ca de aia am pentru ca nu ma spal destul de bine.

Dupa ce am terminat sa-mi spal capul, imi usuc parul, il frec unpic si cade matreata, ce sa fac sa scap de matreata ca mie extrem de rusine tot timpul, si la ore de foarte multe ori am sapca pe cap crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Mdaa,aceeasi problema apare si la mine.Pai eu o sa incerc Head&Shoulders, m-am spalat si eu cu Syoss, am incercat si Gerovital pentru matreata dar deloc.Incearca sa iti clatesti parul cu otet, si sa aplici o masca de par preparata in casa: 1 ou, il bati bine si apoi adaugi o lingurita de miere si cateva picaturi de lamaie.
Am inteles ca masca e buna...in fine, o sa incerc si eu.STIU CUM E...ADICA E NEPLACUT. zici ca te-a nins in cap
Corect?straight face

7 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

BUnăăăă
nu mai folosi syoss!
e cel mai prost şampon, eu m-am spălat cu el şi a început să-mi cadă părul... şi mai ştiu un caz tot aşa
eu zic că head&shoulders e cel mai bun pentru înlăturarea mătreţii... În schimb depinde de scalpul tău... Trebuie să cauţi să găseşti un şampon care să ţi se potrivescă
baftăăă!

| Opianne a răspuns:

Eu am un leac babesc disponibil: pui in apa cu care te clatesti pe par o parte otet, 9 parti apa si iti clatesti bine parul.
nu iti face griji, dupa ce ti se usuca parul nu o sa miroasa a otet.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am incercat toate sampoanele anti-matreata de la magazin, dar din experienta mea nici unul nu a fost eficent. Sunt unele care actioneaza la inceput, dar apoi nu mai au nici un efect.
Dupa ce am terminat toate sampoanele de testat, am fost la un medic dermatolog foarte bun.
Doctorul mi-a dat pentru scalpul meu un tratament fara chimicale, pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Samponul asta anti-matreata de la Thursday Plantation a functionat foarte bine pentru scalpul meu, foarte delicat cu scalpul si il recomand.
Tot doctorul mi-a recomandat sa nu mai folosesc asa multa spuma de par si chiar deloc.

| xelAlex a răspuns:

Si eu am probleme cu..matreata si ma spal cu Garnier Fructis e foarte bun, il recomand tuturor! Si mastile cu ou sunt bune, mama e cu astea si are un par fin si pufos, adica te simti bine cand il atingi...happy sper ca ti-am fost de ajutor

| maruntzika a răspuns:

Sarmanica,fix in aceiasi situatie am fost si eu,matreata ti-o face anume acest sampon Syoss,eu intotdeauna ma spalam cu Clear apoi l-am schimbat cu Syoss si in data matreata mi-a aparut si nu intelegeam de ce, apoi am trecut inapoi la ''Clear ''antimatreata pentru scalp si par uscat, dupa ce il speli ai o senzatie de racoare si prospetime, cumparal, inearca si o sa vezi, eu iti garantez 99% ca dupa 4 spalari iti dispare matrata, succes, imi scrii daca te ajuta!

| ValentinaCristina a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un dermatolog daca ai si cojite...

| Bogdanelu1997 a răspuns:

Salut mai bine du-te la un doctor deala de par am uitat cum se numeste sa iti deie el sampon expre pentru matreata si tata a avut matreata dupa ce s-a spalat de 5 6 ori cu samponul ala nu mai are iti dau 1 sfat nu mai lua prosti din alea din magazine...mai mult rau iti faci