| uNNN1k0lL a întrebat:

Am si eu o intrebare: Ce pot face ca sa fiu mai inalt? Pe 25 octombrie fac 15 ani si am 1, 65. Am facut inot in clasele primare, fac sport in fiecare zi, alerg, ma plimb cu bicicleta... Mananc sanatos, dorm 9-10 ore pe zi. Parintii mei nu sunt foarte inalti, sunt mai inalt decat mama si putin mai scund decat tata. Eu as vrea sa fiu inalt, ce pot face ca sa fiu mai inalt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite aici cateva metode:
- Exercitii fizice: abdomene si flotari
- Dormi la timp, la ore potrivite
- Consuma alimente sanatoase (ce include peste, lactate)
- Utilizeaza suplimente nutritive (vitamine care contin aminoacidul numit glicina - care stimuleaza eliberarea de hormoni de crestere)
- Mese mai mici decat mese copioase (adica mananci putin si des)
- Poti face modificari in dieta (regim alimentar bogat in aminoacizi, proteine, calciu dar si calorii).
- Poti face cat mai multe exercitii fizice (alergari cu viteza, baschet, Atarnari ( stai atarnata de o bara de exemplu pentru cresterea picioarelor), Exercitii de stretching (intinderea spatelui, intinerile in fata, in laterale), sariturile.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| uNNN1k0lL explică (pentru Λησηумσцѕ):

Salut, din ce ai spus tu doar dormitul la timp, baschet, exercitiile de stretching si suplimentele nutritive nu le-am folosit. In rest fac tot ce mi-ai spus, in fiecare zi fac flotari multe in unele zile 50, abdomene 20, 30. Nu e problema sunt in forma, alerg zilnic... De acum o sa incerc si sfaturile tale. Multumesc mult o zi buna!

| Λησηумσцѕ a răspuns (pentru uNNN1k0lL):

N-ai pentru ce, imi place sa fiu de ajutorwinking

9 răspunsuri:
| abcde12345 a răspuns:

Asa cum ai spus tu, parintii tai nu sunt foarte intalti; deci mostenesti geana de la ei. Nu prea ai ce sa faci thinking
Oricum ai 15 ani, corpul se dezvolta pana la 21, deci nu iti face griji

| uNNN1k0lL explică (pentru abcde12345):

Salut, nu imi fac griji. Doar ca suntem scund si uneori asta e un dezavantaj.

| lorena15 a răspuns:

Puneti tocuriwinking

| uNNN1k0lL explică (pentru lorena15):

Daca am dat deja funda pentru un raspuns care m-a ajutat, de ce te trezesti tu sa comentezi cu glume expirate?

| lorena15 a răspuns (pentru uNNN1k0lL):

Pentru ca e o prostie frate, asa te-ai nascut nu pricep de ce nu, pur si sumplu va acceptati asa cum suneti? si ma trezesc cu glume expirate pentru ca asa am chef probleme?

| uNNN1k0lL explică (pentru lorena15):

A fost o intrebare, vream sa stiu raspunsul. P.S: Nu trebuie sa te superi, doar ca eu nu te-am luat pe tine la misto.

| Happinessssss a răspuns:

Stai lipit de un perete si te ridici pe varfuri de cate ori poti, cat mai mult, zilnic. :3