| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Daca dorm si mananc mai mult o sa cresc mai inalt chiar daca parintii mei nu sunt inalti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A... nu putem sa stim asta vu exactitate happy

Daca dormi (ca normal ca dormi) si mananci mult, pe langa ca o sa faci burtica, posibil da, sa si cresti. Dar nu e garantat. Poti incerca un sport eventual, ajuta la crestere.

| Catrice a răspuns:

O sa crești cum sa nu, da' în lățime.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru Excalibur09):

Aolo a revenit sclavul adica clientul meu! Știam eu ca globul meu magic fermecat de cristal aurit cu praf de diamant prevede ceva bun.

| StrongHeart a răspuns:

Nu e de ajuns,trebuie sa faci un sport gen basket sau exercitii prin care iti fortezi limitele, exercitii de intindere etc.
Daca parintii tai nu au fost inalti, nu te astepta sa cresti foarte mult in inaltime, dar e ok, accepta-te asa cum esti.

Răspuns utilizator avertizat
| Arna a răspuns:

Bună! Nu, cu siguranță dacă faci ceea ce ai enumerat tu, nu vei face altceva decât să crești în greutate, ceea ce poate veni la pachet cu alte complicații de sănătate. Ai putea încerca să practici sporturi sau exerciții special menite pentru a crește în înălțime. Nu știu nimic despre aceste exerciții deoarece nu am testat personal așa ceva, deci nu știu dacă funcționează sau nu, însă ele așa promit, le poți găsi la un click distanță pe YouTube și le poți încerca dacă îți dorești atât de mult. Cunosc și cazuri în care copilul a ajuns foarte înalt, în ciuda înălțimii modeste a părinților, însă în marea majoritate a cazurilor nu există o astfel de discordanță între părinți și copii, iar copiii moștenesc părinții sau pe unul dintre ei, depinde de caracteristicile fiecăruia dintr ei. Cel mai important e să îți aduci mereu aminte că toată lumea e frumoasă în felul său și că te poți accepta așa cum ești, pentru că înălțimea ta nu este deloc un defect, ci doar o caracteristică a ta, care te face să fii tu. Bucură-te că trupul tău funcționează normal, că poți merge, ai toate simțurile necesare omului, ești sănătos, etc. Oamenii sunt frumoși și speciali pentru că sunt diferiți. Dacă am fi toți la fel de înalți, cu aceeași greutate, cu aceleași trăsături, care ar mai fi farmecul? Nu am mai prezenta interes unii față de alții, pentru că toți am fi la fel și ne-am plictisi văzând pe lângă noi aceleași lucruri. Am fi cât se poate de lipsiți de acel ceva care ne diferențiază și ne face speciali. So love yourself the way you are, pentru că ai șansa să fi în această lume și să vezi și să faci atâtea lucruri minunate, care nu vor lua niciodată în considerare dacă ești mai scund sau mai înalt.