| madalinbb a întrebat:

Am și eu o mică problema și as fi foarte recunoscător dacă m-ati putea ajuta!
Ocupația mea este de muzician (canto).
Iar pentru a dezvolta foarte mult vocea,am nevoie de exerciții de respiratie ce includ încordarea mușchiului diafragmal,le fac de câteva ori pe săptămâna, dar ieri am făcut aceste exerciții in masina și am împins foarte tare in diafragma!
De atunci am simțit ca nu mai pot respira foarte lejer și adânc și o durere ușor ascuțirea in spate exact in mijloc.
Ce vreți ca ar putea fi?
Cum credeți ca as putea scapă de aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Cred că ți.ai ținut repirația, ori ai inhalat o cantitate prea mare de aer.
De fapt în cânt nu este importantă cantitatea de aer pe care o inhalezi, ci cum o dozezi în timpul cântului.

| madalinbb explică (pentru aneliram):

Ok,dar ce crezi ca as putea face sa scap de dureri?

| aneliram a răspuns (pentru madalinbb):

Nu știu...