| Metallica97 a întrebat:

Am si eu o problema :
Am 16 ani si port ochelari. As vrea sa stiu cum pot sa imi scad miopia (la ociul stang am - 3.75, iar la ochiul drept -3)? Port ochelarii zilnic, fac niste exercitii oculare zilnice, i-au tratament tul pe care mi l-a dat oftalmologul, dar in zadar. Am inteles ca dioptria mea creste din cauza ca corpul meu este in proces de dezvoltare, dar la 18 ani oare imi va mai creste dioptriile?
Sunt foarte disperat din acesta cauza. Astept raspunsuri de la cei care cunosc aceste probleme.

P.S.: cel mai bun sfat va primi o funda, VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ochelarii, tratamentul si exercitiile te ajuta sa creasca lent dioptriile. Ele vor creste pana pe la 40 de ani cand va aparea hipermetropia de varsta. Fara ochelari, vor creste repede (1-2 dioptrii pe an), cu ochelari vor creste lent (o dioptrie la 4-5 ani)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 18 ani poti face operatie, pana atunci nu exista niciun tratament

| DumiY a răspuns:

Buna!
Si eu port ochelari, da tot miopie, de mai bine de doi ani.

Din pacate miopia va creste si va scade.
Ai dreptate, dioptriile vor creste pana la varsta de 18 ani (poate si peste 18 ani), corpul se va dezvolta si ochiul va face la fel.

Pa, pa!

| RadikalGamer a răspuns:

Am și eu miopie la 13 ani, nu știu ce dioptrii am, port ochelari zilnic și nu fac niciun exercițiu sau nu iau niciun tratament. Sunt destul de multe șanse să se vindece dacă porți ochelari zilnic.

Dat, la 19, 20 de ani poți face operație la ochi și se vindecă. Eu abia aștept să fac 19 ani sa fac operație pentru că arăt oribil cu ochelarii.

| TeoStephany96 a răspuns:

Vederea nu iti revine asa repede e o chestie de timp in 2/3 ani maxim nu vei mai fi nevoit sa-i porti asta doar daca porti ochelari zilnic