| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema...Am palpitatii la inima cam 24/24 simt ca ma zgarie inima, sep poate sa fie la plamani? Fumez cam de 2 ani si recunosc ca fumez tigari tari.Se poate sa fie o afectiune la inima de la sala(fac sala) lucrez pana la epuizare. Ceva la inima sau cel mai grav ceva la plamani? Am auzit ca plamanii nu dor.Se poate sa fie cancer ceva etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
Nu prea stiu ce sa fie dar pentru palpitatii ia un Propanolol si un Aspacardin pe zi si o sa vezi ca iti trece.
Multa sanatate!

| meli120 a răspuns:

Palpitaţiile sunt acele bătăi ale inimii resimţite ca fiind incomode şi, deşi au mai degrabă un caracter ce ţine de tulburarea psihologică decât de tulburarea fizică, sunt receptate cu multă seriozitate de către majoritatea persoanelor.

Teama faţă de ce pot însemna palpitaţiile s-a născut în acelaşi timp cu legătura dintre aceste reacţii involuntare şi inimă- ele pot reprezenta simptome sau informaţii referitoare la o posibilă afecţiune cardiacă.

Totuşi, ele pot apărea oricând şi oricum, chiar şi fără să aibă legătură cu bolile inimii: indivizi perfect normali simt mişcări rapide şi neregulate ale inimii din cauze cum ar fi excesul de cafea, eforturi fizice mari, emoţii, alcool, tutun, mese abundente, stres sau frică.
Nu poti depista cancerul numai dupa atata lucru (cel de la plamanii nici macar nu doare, numai in faze avansate). Daca ai cancer, esti constient ca de ala nu te mai poate scapa nimeni se presupune ca daca ai la plamani (se zice ca porneste si din subconstientul tau si cu putin noroc te salvezi cu o anumita dieta care are pigmenti nu stiu de care si daca gandesti pozitiv, si chiar iti doresti sa scapi ...deobicei care fac sunt cei care se gandesc ca au sansa sa faca sau fiind ceva ereditar, acolo nu ai cum sa il previi).
http://www.divahair.ro/......_tratament
poate te ajuta si :http://www.sfatulmedicului.ro/......rbati_7375
..vezi daca nu ai si alte simptome care nu leai luat in sema
asta s-ar putea sa ai :http://www.sfatulmedicului.ro/......l-mioc_183
Oricum te sfatuiesc sa mergi la un specialist,deoarece si fumezi fiind in mare parte predispus la cancer(Ca sa fiu realista) si asocierea de exercitii fizice si de fumat excesiv poate sa iti provoace un infard.
Sper sa nu ai nimic grav(nu as dori nimanui mai ales cancerul fiind o boala foarte dureroasa si de la care nu prea sunt sanse de scapare).
Si cel mai important,nu te apuca sa ei medicamente aiurea, mergi la doctor (si asa noi romani nu mergem ca si cei din straintate o data la trei luni daca nu mai repede), mai ales fumatori ar trebui sa mearga avand predispozitie de cancer sa zicem asa sa fie precauti daca tot fumeaza(Stiu perceptia unor:noi fii tocmai eu cel care s-ar imbolnavii de cancer si hopa cand se intampla, avand mai mari sanse deoarece si-au pus aceasta intrebare in subconstient, idea este ca creierul percepe numai ce vrea in unele cazuri si e mai bine sa nu iti pui problema asta).
Mergi la un specialist ca si asa nu strica macar si noi o data in an daca mergem noi romani!

| Grigore1996 a răspuns:

Nu-ti fa griji nu e cancer....si nici de la fumat. Cel mai probabil e sa fie o afectiune de la sala. E bine sa te epuizezi, dar nu ridica greutati mari. Fii atent la ceea ce faci si... lasa fumatu.