| Sefuuuu a întrebat:

Salut TPU!
Am și eu o problema.
De fiecare data când beau coca cola sau sucuri acidulate mă doare abdomenul in partea dreapta, adică în zona ficatului.
Peste 1 săptămână am programare la analize.
Vreau sa vă întreb și pe voi ce părere aveți?
Am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata de ce coca-cola si pepsi-cola sunt interzise copiilor si mai putin recomandate adultilor, ca-ti distrg stomacul si ficatul.

| ReddY25 a răspuns:

Nu suna bine deloc, renunta la ele mai ales ca ai programarea. Daca nu te poți abține/renunță, încearcă să reduci consumul la 1 doza/sticlă pe lună

| helpforyou a răspuns:

Ai dezvoltat o intoleranta sau posibil ti-ai afectat ficatul.

| acerr a răspuns:

Omg,cum mai bei asa ceva? nici americanii nu mai cumpara

| Trixt3r a răspuns:

Posibil sa fie gastrita, mergi la medic.

Si eu am ajuns acolo de la Pepsi, făceam perfuzii cu 3-5 litrii de Pepsi pe zi si nu mâncam suficient.

| Fantaspirit a răspuns:

Că nu ar trebui sa mai bei sucuri acidulate o vreme, cel puțin până afli diagnosticul. Consuma suc de fructe sau apa, e posibil sa ai probleme cu fierea.

| IarsiIar a răspuns:

Ca ar trebui sa renunti la astfel de bauturi.
Sunt doar chimicale care iti distrug ficatul.
Cum ai numai 13 ani, daca vei continua sa le bei, vei fi nenorocit pe viata.