| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă de sănătate: de fiecare dată când beau suc acidulat(mai ales coca-cola) mă doare foarte rău burta ce să fie? Am băut ieri si azi dimineață m-am sculat cu o durere groaznică de burtă, ce medicamente să iau? Fundă- Urgent vă rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate ai facut gastrita sau chiar ulcer. Mai bine bea un ceai, compot, sau suc de fructe facut la storcator. Si mergi la medic sa stii sigur ce ai, si daca trebuie sa iei un tratament.

| mona a răspuns:

Daca stii ca iti face rau, de ce mai bei sucuri acidulate? se pare ca stomacul tau nu sufera acidul care ti l provoaca sucul

| Reek54 a răspuns:

Daca bei otrava, ti se face rau, dar nu-i nimic, tu bea in continuare, ca nu ne afecteaza pe noi!

| ROB3RT89 a răspuns:

Aici nu vei gasi o rezolvare la problema ta! Cel mai bine, du-te si fa-ti un control si medicul iti va spune ce ai. Daca vezi totus ca iti fac rau, renunta la sucurile acidulate!

| vali1985 a răspuns:

Ceea ce tu ai se numeste balonare.
Coca Cola are mult acid si de aceea te doare rau.
Cel mai bun medicament pentru balonare este Gasex de la Plafar costa 6 lei sau 7, 50 lei.

| YONTU a răspuns:

Ce ai tu se numeste balonare! Si medicamentul cel mai bun este: te asezi in pozitia capra pe pat (cu fata pe perna si cu dosul in sus) si cu un usor masaj pe burta sa vezi ca incet-incet iti vei reveni!winking Si eu am avut aceqasi probelma ca tine si sa stii ca am procedat la fel cum am specificat in raspunsul meuhappy.
Funda?big grin

| kscorpio a răspuns:

Coca cola pe departe face cel mai rau posibil la toata lumea. Eu te sfatuiesc sa renunti de tot la el chiar te-as ruga acest lucru daca tii cat de cat la tine e otrava curata. Si in special bauturile acidulate fac rau la stomac. Lasa-te de bauturi acidulate cai ai si o sensibilitate la stomac mai mult ca sigur. Iti dai seama ca bulele alea de acid se aseaza pe stomacul tau si fac aciditate. Bea cel mult sucuri neacidulate. Iti doresc numai bine

| Sorin24 a răspuns:

Poi,in primul rand incerca sa nu mai bei sucuri acidulate pentru ca din din cauza caldurii organizmul este dat peste cap.Pentru a-ti trece durerea de burta poti sa iei un Omez(este o pastila cu rol de vinecare al stomacului), Iar un bun remediu pentru stomac este cafeaua(nu in cantitati mari)fiindca are rol da antioxidant.big grinD sper ca te-am ajutat

| MihaelaMykydutza a răspuns:

Pai nu este bun deloc... nu mai bea asa ceva...